V Plzni ožijí zapomenuté písně

Neznámé písně zapsané plzeňskými sběrateli v 19. a 20. století v obcích, které jsou dnes součástí města Plzně, oživil folklórní soubor Lidová muzika z Chrástu. „Chceme představit plzeňský folklor v mnoha jeho podobách. Snažili jsme se najít nečekané, méně obvyklé melodie nebo texty,“ uvádí Vojtěch Kouba, vedoucí Lidové muziky z Chrástu. Hudbu doplněnou obrazem i animací představí v neděli v Plzni.

Nejvíce písní pochází z obcí na okraji Plzně, vznikly v Bolevci, v Božkově, v Černicích, v Koterově nebo ve Skvrňanech. Ke zpracování většinou nevydaných zápisů z regionálních sbírek došlo díky spolupráci s etnomuzikologem Zdeňkem Vejvodou, autorem dvoudílné publikace Plzeňsko v lidové písni. V té byly poprvé zveřejněny také některé německé lidové písně z okolí Plzně, jejichž úpravy na koncertě zazní. „Překvapilo nás, kolik zajímavých písní se skrývá v archivech, a jak málo se jich hraje,“ řekl Kouba.

Některé z písní, které zazní na koncertě, byly v průběhu tohoto roku nově zaranžovány a natočeny a na základě těchto nahrávek vznikly animované videoklipy. Na místě budou k vidění také dětské grafiky inspirované plzeňským folklorem.

Lidová muzika z Chrástu
Zdroj: Lidová muzika z Chrástu

Soubor Lidová muzika z Chrástu se nezaměřuje pouze na písně ze západních Čech, dlouhodobě se věnuje například folkloru Lužických Srbů. Chrástečtí muzikanti natočili také ukázky městského folkloru z Plzeňska a několik skladeb současných písničkářů. „V příštím roce bychom chtěli Plzeňské písně vydat jako knihu s vloženými CD,“ dodal Kouba.

Výsledky projektu Plzeňské písně, na kterém spolupracovali členové souboru Lidová muzika z Chrástu a mladí výtvarníci ze spolku Animanie, můžete vidět v neděli 6. prosince od 18 hodin v prostorách KVK centra v Plzni-Skvrňanech. Jako hosté se představí dětská muzika Třemcha z Třemošné a duo die Målas z Plachtína u Nečtin. Koncert je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.