Na nejlepší ochotnické divadlo se v srpnu bude i nadále jezdit do Hronova

Jiráskův Hronov, nejstarší přehlídka amatérských divadel v Evropě, zůstane i nadále v rodišti Aloise Jiráska. Přitom ještě v úterý byla budoucnost festivalu nejistá. Organizátoři totiž s městem řešili podobu dalšího ročníku. Už během toho letošního se objevily zprávy, že by se přehlídka mohla přestěhovat do úplně jiného města.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Jiráskův Hronov ve spisovatelově rodišti zůstane

Jiráskův Sokolov, Jiráskovy Poděbrady nebo třeba Jiráskova Česká Třebová? I takhle černé myšlenky napadaly místní, když se dozvěděli, že Hronov už je divadlu malý, a že by o zavedenou přehlídku mohlo město přijít.

Ubytování pro účastníky a hosty tradičně zajišťoval internát hotelové školy. „Ta bohužel v loňském roce skončila v insolvenci. Takže nám letos chybělo 250 lůžek,“ uvedla starostka Hronova Hana Nedvědová (Patrioti).

Například Miroslav Houštěk z Hronova je ochotník, a navíc je stejně starý jako tamní festival. Divadlu se věnuje skoro sedmdesát let. I jeho zprávy o stěhování vyděsily. „Osobně jsem přesvědčen, že to nemůžou dát z Hronova pryč,“ uvedl. Město totiž podle něj vždy na deset prázdninových dní doslova rozkvete. 

Dohady trvaly měsíce a do věci se chtěli vložit i místní poslanci nebo Královéhradecký kraj. Nakonec se musel mimořádně sejít festivalový výbor. Teprve tam se ukázalo, že celá bouře je vlastně jen komedie plná omylů.

„Jiráskův Hronov se nikam přesouvat nebude a všechny tyto domněnky, které dříve zazněly, vyvrátila i ředitelka NIPOSu Lenka Lázňovská,“ uvedla mluvčí pořadatelské agentury NIPOS Marcela Hančilová.

Výhrady pořadatelů ale zůstávají. Šestitisícový Hronov navštíví během festivalového týdne i třináct tisíc diváků a herců. Radnice musela slíbit, že pro ně do příštího roku najde lepší zázemí.

„Já osobně jsem oslovila občany, aby nám pomohli s ubytováním v soukromí,“ dodává starostka Hronova.