Nové kardiologické centrum v Pardubicích bude léčit pacienty ze čtyř regionů

Pardubická nemocnice má nové kardiologické centrum. Patří mezi nejmodernější pracoviště v republice a svým vybavením dosahuje špičkové evropské úrovně. Moderní přístroje umožní včas diagnostikovat například závažná srdeční onemocnění.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Nové kardiologické centrum v pardubické nemocnici

Kardiovaskulární choroby patří mezi tři nejčastější příčiny úmrtí. Jedním z prvních pacientů, kteří v pardubické nemocnici podstoupili vyšetření na moderní angio-lince, byl 82letý Václav Schneider.

Jak říká, v noci ho bolelo u srdce a musel do nemocnice. Primář Kardiologického centra Agel v Pardubické nemocnici Ivo Varvařovský dodává, že pan Schneider měl výrazně zúžený začátek tepny.

Po necelých třech hodinách už srdce Václava Schneidera fungovalo, jak má. Pacient má tepnu pročištěnou a krev v ní i v dalších letech bude moci normálně proudit. Zákrok lékařům usnadnily moderní přístroje, které zobrazují krevní řečiště prostorově.

 

Kardiologické centrum v Pardubicích
Zdroj: ČT24

Na pracoviště se budou sjíždět pacienti z celkem čtyř regionů. Spádová oblast je přes 600 tisíc obyvatel. „Jezdí sem pacienti jak z Kraje Vysočina, tak ze středních Čech,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Nové kardiologické centrum stálo téměř sto milionů korun, dvacet milionů zaplatila Evropská unie. Specializované pracoviště ročně ošetří přes čtyři a půl tisíce pacientů.