Déšť a tání rozvodnily řeky na Šumavě a ve východních Čechách

Kvůli vytrvalému dešti a tání sněhu na Šumavě vystoupala nad ránem Otava v Rejštejně a Sušici na třetí povodňový stupeň. V důsledku odtékajících srážek z hor se rozvodnil i horní tok Labe. Během dne přestalo pršet, a tak na většině rozvodněných řek hladiny klesly. Pouze na Ohři v Chebu vody přibývalo i odpoledne a je na ní druhý stupeň povodňové aktivity.

Rozvodněná řeka Otava v Sušici (leden 2015)
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

Na třetím stupni byla ráno kromě Otavy i Vydra v Modravě. Podle redaktora ČT Zdeňka Mlynaříka její rozvodnění ale nepředstavovalo velké ohrožení. V blízkosti toku nejsou obydlené oblasti a voda z řeky rychle odtéká. Obydlenými oblastmi naopak protéká Otava v Rejštejně a Sušici, ale ani při třetím stupni nejsou ještě ohrožené. Již dopoledne navíc řeky ze třetího stupně poklesly. Večer už byla Otava i Vydra pouze na prvním stupni.

Poklesu pomohlo ustávání deště. „Zhruba 90 procent srážek už spadlo, sníh už také většinou odtekl. Takže žádná dramatická změna nebude,“ řekl dopoledne Tomáš Vlasák z českobudějovické pobočky ČHMÚ. Podle Vlasáka nejde o velkou povodeň, ale o dvou až pětiletou, která bývá na Otavě poměrně často.

Lidé by se měli vyvarovat veškerých aktivit v korytech rozvodněných řek i v jejich okolí, mají sledovat vývoj situace v médiích či na webu ČHMÚ a dodržovat pokyny záchranářů a úřadů. 

Odpoledne vystoupala Ohře

K večeru platil první povodňový stupeň na několika místech jižních Čech a také druhý stupeň na Ohři v Chebu. Ta přitom ráno ještě pod hranicí prvního povodňového stupně. Před osmou však voda vytékající z přehrady Skalka dosáhla prvního stupně a odpoledne i druhého stupně povodňové aktivity.

Toky na východě Čech rozvodnily srážky z hor

Už v pondělí večer dosáhly řeky na čtyřech místech Šumavy prvního či druhého povodňového stavu. Řeky stoupaly i v jiných částech republiky, hlavně ve východních Čechách. Druhý povodňový stupeň čili pohotovost hlásila ráno Divoká Orlice v Orlickém Záhoří a Labe u Vestřevi. 

„Jsou to první místa, která zareagují na větší srážky, které spadnou na horách. Voda tam už nestoupá a nevylévá se z koryt. Dopoledne by mohly hladiny ještě mírně stoupat či kulminovat, odpoledne se očekává pokles,“ uvedl redaktor ČT Václav Svoboda k situaci ve východních Čechách. Divoká Orlice po půl deváté ráno klesla na první povodňový stupeň, později odpoledne ji následovalo Labe u Vestřevi.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Hladiny klesly, výrazně stoupnout už nemají

Události v regionech: Hladiny klesly, výrazně stoupnout už nemají

Aktuální situace na řekách po 09:00

Redaktor ČT Zdeněk Mlnařík k ranní situaci na šumavských řekách

Zpravodaj ČT Václav Svoboda: Zhoršení situace ve východních Čechách se neočekává

Meteoroložka ČT: Během dne se na Šumavě očekává vydatný déšť

K vzestupu řek přispělo tání sněhu

V nejvyšších polohách Šumavy v pondělí celý den silně pršelo. Roztál i sníh, který napadl během víkendu. „Ze soboty na neděli napadlo na Modravě asi deset centimetrů sněhu a stále sněžilo. V neděli ve večerních hodinách se sníh změnil ve vytrvalý déšť, což vedlo k postupnému tání,“ řekl v pondělí večer starosta Modravy Antonín Schubert.

Vítr v noci na úterý znovu zesílí

Během dne foukal na Šumavě i na ostatních místech silný vítr, před kterým v neděli varovali meteorologové. Ten ale během večera ustal. Během noci na úterý ale zesílí, v nárazech bude dosahovat rychlosti 70 kilometrů za hodinu, na horách až 110 kilometrů za hodinu. Dosáhne síly vichřice. V úterý již bude vítr ustávat.

„Ráno jsme měli nahlášených zhruba dvacet popadaných stromů. Během dne jsme jich odstraňovali asi dalších deset na různých místech v celém regionu,“ uvedla Vendula Matějů, tisková mluvčí jihočeských hasičů.