V Brně začaly trhy. Na náměstí Svobody se rozsvítil vánoční strom

Svítící vánoční stromek, betlém a vůně turbomoštu. V Brně se rozsvítil třináctimetrový smrk, který bude symbolem letošních brněnských Vánoc. Přípravy na trhy vrcholí i mezi stánkaři, kteří se připravují na nový systém prodeje. Místo jednorázových kelímků budou nalévat horké nápoje do vratných hrnků a kelímků.

Vánoční strom se rozsvítil
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Přes dvě stě stánků na třech náměstích nejen s teplými nápoji a jídlem se otevřelo Brňanům. Ti se každý den na náměstí Svobody dočkají jiného programu. Dopoledne budou vystupovat děti z uměleckých kroužků i základních škol, odpoledne zahrají kapely různých žánrů – od folku přes rockové revivaly až po jazz nebo cimbál. Několik večerů koncerty vystřídá zimní kino. 

Video Vánoční strom se rozsvítil
video

Vánoční strom se rozsvítil

Děti se na trzích budou moct svézt vláčkem, podívat se na zvířata v zoo koutku a také přivolat Ježíška oblíbeným zvonkem. O víkendu pak mohou navštívit vánoční dílny. Ty budou v malém sále Sálu Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí a na nádvoří Staré radnice v Radnické ulici. Tam se budou vyrábět trdelníky nebo lisovat mošt.

Zvláštním bodem programu je open air vystoupení České mše vánoční. Dílo Jakuba Jana Ryby zazní v podání Metropolitního symfonického orchestru, Filharmonického sboru Beseda brněnská a sólistů. Náměstí Svobody se letos podaří propojit i s přenosy České televize, která bude tradičně každou neděli vysílat adventní koncerty.

Horké nápoje v porcelánových hrncích 

Brněnské turistické centrum (TIC) před měsícem slíbilo, že na náměstí Svobody, Zelném trhu a Moravském náměstí budou letos všichni prodejci nalévat voňavé a kořením dochucené nápoje do porcelánových hrnečků s jednotným motivem díky zavedení systému vratných obalů. 

Video Stánkaři mají obavy z velkého náporu
video

Stánkaři mají obavy z velkého náporu

Porcelánu se ale dnes všichni návštěvníci nedočkají. Hrnečky totiž ještě odpoledne na stáncích chyběly, a tak se zatím teplé nápoje podávají pouze ve vratných plastových kelímcích. Ty jsou ve dvou barevných variantách.  „Problémy nejsou na straně dopravy, ale na straně výroby,“ řekla Jana Janulíková, ředitelka TIC Brno. Zpoždění připustila i radní Petra Rusňáková (ANO). „Zatím to zpoždění není nijak dramatické, je to pochybení, ale počkáme na vývoj situace,“ uvedla.

Podle turistického informačního centra jsou hrnky a kelímky z tvrdšího plastu ekologičtější než ty jednorázové. Tento argument ale vzbuzuje pochyby. Za umytím totiž budou cestovat 180 kilometrů do Soběslavi v jižních Čechách. „Požadavky na mytí obalů jsou opravdu přísné. Je to i stanovisko ekologických hnutí, že takto nastavený systém je ekologičtější než pití z nevratných obalů,“ vysvětlila Janulíková. 

Vánoční atmosféra se šíří i mimo Brno

Video Rybníkářství Pohořelice finišuje s výlovem kaprů
video

Pavel Míšek: V Rybníkářství Pohořelice vrcholí výlov kaprů

Přípravy vrcholí i v dalších jihomoravských obcích. Před prvním adventním víkendem se na Vánoce chystají třeba v Jakubově na Třebíčsku. Tam staví vlastní betlém ze sena v životní velikosti. Před deseti lety jej stavěli poprvé a vlezl se jim na valník. Nyní čítá bezmála tři desítky lidí a zvířat včetně majestátního velblouda. 

Za dva dny se vánoční stromek rozsvítí ve Zlíně. Pracovníci technických služeb začali jedli, která roste poblíž radnice už deset let, zdobit světelnými řetězy. „Máme 125 stánků, 40 dřevěných a 85 plachtových. To je číslo, které tu dosud na jarmarku nikdy nebylo,“ upřesnil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. Zlínský jarmark má letos také poprvé ke koupi hrnek, je to ale nevratný suvenýr.