Litomyšl trápí neukáznění řidiči, chystá úsekové měření na průtahu městem

Východočeská Litomyšl chystá úsekové měření rychlosti na průtahu městem. Radnici už došla trpělivost kvůli opakovaným přestupkům na frekventované silnici první třídy, která je spojnicí východních Čech s Moravou a řidiči ji často využívají jako alternativu k D1. Vybrané pokuty mají zaplatit nájem kamerového měřicího systému i platy nových úředníků na odboru dopravy.

Video Studio ČT24
video

Většina řidičů prý nedodržuje povolenou padesátku

„Téměř 80 procent řidičů, které jsme měřili, překročilo povolenou padesátku,“ uvedla mluvčí městského úřadu v Litomyšli Jana Bisová. Radnice vychází z nedávného průzkumu, který ukázal, že například na výjezdu směrem na Svitavy někteří jezdí i víc než osmdesátkou. 

Už brzy je na začátku a konci Litomyšle změří úsekové radary. „My bychom chtěli zkušební provoz spustit v březnu a natvrdo začít měřit v květnu,“ dodává místostarosta města Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Pro vyřizování agendy přijme město osm nových úředníků na odbor dopravy. Na pokutách ale zřejmě vybere miliony korun ročně. „Projekt je stavěný tak, že by měl být samofinancovatelný, v ostatních městech to opravdu tak funguje, že se to samo zaplatí,“ dodává Kašpar.

Vysoké Mýto zvažuje semafory

Stejná frekventovaná silnice prochází také nedalekým Vysokým Mýtem. Tady zatím radnice o úsekovém měření neuvažuje. Přetížené dopravě má ulehčit právě dokončená nová okružní křižovatka a město má v plánu další opatření i kvůli bezpečnosti chodců. „Dle dopravního modelu jsou navrženy různé varianty, včetně dalších okružních křižovatek, případně světelné signalizace,“ vysvětluje místostarosta Roman Baťa (PpVM).

/*json*/{"map":{"lat":49.86158928342409,"lng":16.333574395507885,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.87295517274949,"lng":16.310577392578125,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/