O zákazu kontrol nevíme, tvrdí svědci v kauze exředitelky ČOI

O žádném zákazu kontrol nevím. Tak ve středu vypovídala většina svědků u Městského soudu v Brně. Ten řeší případ údajného zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se měla dopustit dnes už bývalá ředitelka jihomoravského a zlínského inspektorátu České obchodní inspekce (ČOI) Tatiana Neuhybelová. Podle obžaloby zakazovala svým podřízeným kontrolovat některé restaurace. Neuhybelová to popírá.

Tatiana Neuhybelová ovlivňování kontrol popřela
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

U soudu ve středu vypovídali dlouholetí inspektoři jihomoravské ČOI. Většina z nich vypověděla, že o přímém zákazu kontrolovat vybrané provozovny neslyšeli. Jedna ze svědkyň ale vypověděla, že se doslechla o zákazu kontrolovat jeden mikulovský hotel.

Obžaloba zmiňuje tři konkrétní případy, kdy měla tehdejší ředitelka ČOI Neuhybelová údajně zakázat kontrolu. Šlo o hotely v Břeclavi, Lednici a Mikulově a restauraci u Brněnské přehrady.

Neuhybelová u soudu vypovídala už na začátku listopadu. Zatímco její někdejší podřízená a hlavní svědkyně Renata Němečková tvrdí, že Neuhybelová přímo zakázala podřízeným podniky kontrolovat, exředitelka to popírá.

„Není důvod, aby byl vybírán některý subjekt, který by nebyl kontrolován,“ řekla dříve Neuhybelová. To, že nebyl kontrolován například jeden z mikulovských hotelů, bylo prý dáno tím, že se kontrola zaměřovala jen na stánkový prodej v areálu vinobraní.

Soud odložil další líčení na 6. ledna.

Audit odhalil problémy

Protikorupční policie stíhá také dva inspektory z brněnské pobočky ČOI. Jednoho pro zneužití pravomoci úřední osoby a také podvod a dalšího navíc pro přijetí úplatku. Podle neoficiálních zdrojů žádali inspektoři od vietnamských trhovců úplatky za to, že jejich provozovny nebudou kontrolovat, popřípadě, že do úředních dokladů vykážou, že kontrola se již konala a žádné nedostatky při ní nebyly zjištěny. Na problémy se přišlo při interním auditu.

Právě při vyšetřování této činnosti policie odhalila i údajně nestandardní postupy Neuhybelové. Bývalá ředitelka na svůj post rezignovala v polovině února, zdůvodnila to zdravotními problémy.