Ženu, která zabila své novorozené dítě, poslal soud na 18 let do vězení

Trest 18 let vězení uložil táborský soud ženě, která podle obžaloby v lednu zavraždila své dítě. Mrtvolu novorozeněte našel její partner v květnu ve sklepě bytu v Blatné na Strakonicku. Žena se hned po květnovém zadržení k činu přiznala. Při výpovědi uvedla, že neví, proč své dítě zabila. Soud zároveň rozhodl, že žena má svému partnerovi zaplatit jako náhradu škody milion korun a dalších 240 tisíc nezletilému synovi.

„Za celou kariéru jsem se nesetkal s takhle těžkým rozhodováním. Pro senát nebylo jednání obžalované pochopitelné. Nežila v tragických sociálních poměrech. Osudovou roli sehrála její sebelítostivá povaha a porucha osobnosti. Problémy odsouvala a čekala, že se vše vyřeší samo, proto vše nechala dojít až takhle daleko,“ uvedl předseda senátu Petr Černý.

Žena měla už dvě starší děti, když na začátku letošního roku porodila třetí. Dítě hned zabila. Ostatky novorozeněte pak skrývala nejprve na balkoně a poté i ve sklepě domu.

Těhotenství před svým okolím tajila

Státní zástupkyně Dagmar Šimánková při závěrečné řeči uvedla, že obžalovaná měla velmi komplikované vztahy s partnerem i s jeho rodinou, těhotenství před všemi tajila. „Nikdo z nejbližších si těhotenství nevšiml. Zabití dítěte mohlo znamenat i mstu nebo bylo důsledkem strachu z partnera a jeho rodiny,“ řekla státní zástupkyně.

Soudní znalec v oboru klinické psychologie Václav Šnorek výpověď obžalované zpochybnil. „V průběhu přípravného řízení částečně změnila svou výpověď. Nemohu vyloučit, že některé aspekty nezmínila a z nějakého důvodu, ať již vědomého, nebo nevědomého, zamlčuje. To zásadní ale přiznává, odpovědnost přenáší na vnější okolnosti. Sama sebe přesvědčuje o tom, že k tomu byla dohnána a nemůže za ně,“ uvedl Šnorek s tím, že matka nejednala v afektu.

Žena se omluvila dětem i svým rodičům

Obžalovaná se při závěrečné řeči omluvila svým dětem i rodičům. „Vím, co jsem udělala, můj čin je neomluvitelný. Nejsem schopná pochopit, proč se to vlastně stalo. Nacházela jsem se v pro mě neřešitelné situaci,“ uvedla s tím, že je připravená přijmout jakýkoliv trest.

Jihočeský krajský soud v minulosti řešil několik případů, kdy matka zavraždila své dítě. Naposledy v září 2013 poslal tehdy dvaatřicetiletou ženu na 15 roků do vězení. Tato žena tehdy vypověděla, že tělo své dcery po vraždě několik měsíců skrývala doma a pak jej zakopala na zahradě. Mladá žena přitom předtím porodila už sedm dětí.