Mariánskolázeňský Baťův obchodní dům zůstane už jen ve vzpomínkách

Demolice obchodního domu Baťa v Mariánských Lázních začala. Budova je v havarijním stavu, demolici doporučil loňský statický posudek. Zániku domu nezabránily ani loňské volby, po kterých se stal starostou a později místostarostou dlouhodobý odpůrce zániku funkcionalistické budovy Vojtěch Franta (Piráti).

Baťovský dům před demolicí
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Rok 2015 se zapíše do historie Mariánských Lázní jako rok, kdy město přišlo o dvě budovy v památkové zóně. Po hotelu Rozkvět z druhé poloviny 19. století, který zanikl v létě, začala nyní i demolice prvorepublikového Baťova obchodního domu od architekta Vladimíra Karfíka. Město neuspělo s odvoláním, které na poslední chvíli podalo proti rozhodnutí krajského úřadu.

Dělníci zatím budovu rozebírají ručně. „Konstrukce se bude rozebírat po jednotlivých podlažích,“ upřesnil vedoucí stavebního úřadu Jan Panoš. Až na závěr přijdou na řadu stroje. Během demolice panují v okolí omezení, v Dykově ulici platí zákaz vjezdu, na Hlavní ulici je zakázáno parkování.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Demolice začala

Prodejnu obuvi uzavřela společnost Baťa loni v červnu kvůli nepříznivému statickému posudku. Podle statika pevnost nosné konstrukce poklesla a dům by mohl ohrožovat chodce. Ministerstvo kultury poté stavbu vyňalo ze seznamu chráněných staveb. Narušení statiky domu jde za takzvaným hlinitanovým cementem, který se při stavbě domu otevřeného v roce 1931 použil. Patřil k tehdy běžným materiálům, protože ale v Evropě došlo k několika samovolným zřícením domů, byl v roce 1957 v Československu zakázán. „Laicky řečeno, požírají samy sebe zevnitř. Dochází ke ztrátám pevnosti betonu,“ charakterizoval vztah betonu a hlinitanového cementu statik Martin Šafařík.

Vojtěch Franta však kritizoval majitele budovy, že ji nechal zchátrat. Demolici na druhé straně nepovažuje za nutnou. „Majitel měl problém s tím, aby se do domu vůbec někdo dostal, jak ohrožoval celou dobu svoje okolí. Nyní tady stavba několik měsíců stojí, aniž by někdo řešil, že ohrožuje okolí. Dokonce tam byli vpuštěni dělníci, aby stavbu rozebírali ručně,“ upozornil. Krok ministerstva kultury se mu nelíbí, obává se, že nyní kdykoli majitel památky nechá objekt chátrat, úspěšně si požádá o zbavení památkové ochrany a bude ji moci zbourat.

Podobnou prodejnu, jako je ta mariánskolázeňská, má Baťa i v Karlových Varech a dalších městech České republiky. Marketingový ředitel společnosti Lukáš Ohanka již dříve uvedl, že Baťa provede plošný průzkum všech svých prodejen z 30. let, aby mohl vyloučit další případná rizika. Podle aktuálního sdělení „výsledky šetření nepotvrdily u žádného ze zkoumaných objektů stejný stav jako v Mariánských Lázních“.