ODS, TOP 09 a Trojkoalice chtějí v Praze vytvořit koalici

Zástupci ODS, TOP 09 a Trojkoalice se dohodli na tom, že se budou snažit vytvořit koalici na pražském magistrátu. Společně mají 28 zastupitelů. K dosažení většiny tak budou hledat i další partnery. Nevyloučili ale ani menšinovou vládu.

Pražská TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) společně jednají už od minulého týdne. Nyní utvořily pracovní skupiny, které budou řešit jednotlivá programová témata. Mezi nimi je například rozpočet města na rok 2016, doprava nebo problém hazardu. Cílem je odstranit vzájemné rozpory. 

„Jde o kvalitu, ne o rychlost. Rozpočet je naprosto klíčový. Dokud nebudeme mít mezi sebou jasnou shodu, tak nepůjdeme dál,“ uvedla po společném jednání předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

„Hned v době vypovězení smlouvy ze strany ČSSD jsme řekli jasně, že se poohlížíme po projektu, který bude životaschopný nejenom na rok, ale pro celé volební období. Od té doby zcela konzistentně vyjednáváme tuto variantu a hledáme pro ni většinu,“ dodal lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ).

Rozdělení mandátů na pražském magistrátu
Zdroj: ČT24

Strany ale musí hledat ještě další podporu. Dohromady totiž mají jen 28 hlasů, potřebují ale většinu 33. Předseda pražské TOP 09 Václav Novotný uvedl, že mohou počítat ještě s hlasy tří nezávislých zastupitelů. O další podpoře vyjednávají. „Počet, o kterém v tuto chvíli hovoříme, tedy 31, je dost silný na to, aby měl jasnou schopnost žít a řídit toto město,“ domnívá se Novotný.

Jednání s nezávislými potvrdila zastupitelka Eva Vorlíčková (bezp.). „Máme k TOP 09 nejblíž, ale zatím jsme personální otázky neřešili,“ uvedla. Kromě Vorlíčkové jsou v klubu nezávislých ještě bývalý primátor Tomáš Hudeček a zastupitel Milan Růžička. Všichni tři bývali členy TOP 09.

Koalice se definitivně rozpadla v listopadu

Na magistrátu dosud vládla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Ta se začala rozpadat poté, co na říjnovém jednání byli odvoláni čtyři členové rady, a to i hlasy koaličních zastupitelů. Definitivně koalice padla na začátku listopadu. 

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Městská rada ale zatím v Praze funguje dál, i když v omezeném počtu sedmi lidí. Na pravidelném jednání v úterý například odhlasovala prodloužení smlouvy firmě Eltodo na provoz veřejného osvětlení za zhruba 160 milionů - už potřetí bez výběrového řízení.