Boj o moc v opavském ANO. Spor má rozetnout vedení hnutí

Část hnutí ANO v Opavě v čele s primátorem Martinem Vítečkem se předběžně dohodla s lidovci, Změnou pro Opavu a dosud opozičními sociálními demokraty na nové koalici. Ta stávající se rozpadla po rozštěpení ANO, ke kterému vedly spory primátora s jeho náměstkyní Simonou Bierhausovou. Kdo z nich zůstane u moci, zřejmě rozhodne vedení ANO. Má totiž řešit návrhy na vyloučení Vítečka i Bierhausové.

Martin Víteček a Simona Bierhausová
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Za hnutí ANO vedou koaliční jednání s možnými partnery jak frakce Vítečka, tak Bierhausové. ČSSD, která je po ANO druhou nejsilnější stranou v opavském zastupitelstvu, se o víkendu dohodla s Martinem Vítečkem. Strany mají doplnit lidovci a hnutí Změna pro Opavu.

Primátor se předběžně dohodl s opoziční ČSSD

„Koalice s částí ANO pana Vítečka je pravděpodobná,“ potvrdil předseda zastupitelů za ČSSD Radim Křupala. „Jednáme ještě o detailech, ale předběžně jsme se domluvili,“ řekl také Martin Víteček. Dodal, že smlouva by mohla být podepsána do 14. prosince, kdy bude schůze zastupitelstva. Předběžnou dohodu potvrdil také náměstek Změny pro Opavu Dalibor Halátek.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

V opavském ANO pokračuje boj o moc

Simona Bierhausová však věří, že situaci zvrátí předsednictví ANO. „V sobotu bude jednat ANO o návrhu na vyloučení Martina Vítečka. Domnívám se, že důvody jsou oprávněné a návrh bude schválen,“ uvedla Bierhausová, která návrh podala. „Věřím, že po jeho vyloučení bude v Opavě zase jen jedno hnutí ANO,“ dodala náměstkyně, která se svými stoupenci také vede koaliční jednání.

ANO má návrhy na vyloučení Vítečka i Bierhausové

Obviňování z poškozování zájmů hnutí je však vzájemné. Mezitím Víteček podal u moravskoslezské organizace ANO návrh na vyloučení Bierhausové. Potvrdila to mluvčí opavské oblastní organizace ANO Blanka Kotrlová. „Není ale jisté, zda bude předsednictvo jednat o těchto návrzích už tuto sobotu,“ řekla.

Martin Víteček věří, že se před předsednictvem obhájí. „Věřím, že jsem celou situaci dostatečně vysvětlil a že centrála rozhodne správně a návrh na mé vyloučení bude smeten,“ uvedl.

Dalibor Halátek (vlevo) a Martin Víteček
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Koalice v Opavě, kterou tvořili ANO, Změna pro Opavu, lidovci, Starostové a ODS, se rozpadla na konci října po dlouhotrvajících sporech v ANO. Hnutí komunální volby vyhrálo a mělo i dominantní postavení v městské radě.

Bierhausová kritizovala primátora mimo jiné kvůli údajně nekompetentním výměnám šéfů městských společností. Zastupitelé aktuálně řešili na mimořádném zastupitelstvu výzvu k odvolání nedávno jmenovaného ředitele Slezského divadla Karla Drgáče, proti kterému se vzbouřila většina zaměstnanců. Víteček se neúspěšně pokusil Bierhausovou odvolat a nařkl ji, že proti němu připravovala puč.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Rozhovor s politologem Michalem Kudělou

Politolog Michal Kuděla zdůraznil, že případné vyloučení Vítečka nebo dalších členů z hnutí ANO je nazbaví mandátu v zastupitelstvu Opavy. „Bude záležet na ostatních politických stranách, především na ČSSD, kdo z ANO pro ně bude lepším partnerem pro vytvoření koalice - zda Martin Víteček, nebo Simona Bierhausová ,“ uvedl Michal Kuděla.