Unipetrolu stále hrozí stávka, o smír se pokouší zprostředkovatel

Litvínovské chemičce Unipetrol stále hrozí stávka kvůli požadavku zaměstnanců na zvýšení platů. Vedení jim ale přidat odmítá. Stávce má zabránit zprostředkovatel. Ten připravuje doporučení, kolik by zaměstnanci navíc měli dostat. Ve firmě sice je nastavený systém odměn, podle odborů je ale nedostatečný.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Unipetrolu pořád hrozí stávka

Ve stávkové pohotovosti je teď v litvínovském Záluží asi 2 500 lidí. Předseda odborové organizace Unipetrolu Pavel Dvořák požadavek na vyšší mzdy zdůvodňuje tím, že chemický průmysl vyžaduje kvalifikované a dobře zaplacené zaměstnance. 

Miroslav Kaše, který v Unipetrolu pracuje už 35 let, konstatoval, že drtivá většina zaměstnanců by do stávky určitě šla. Nelíbí se jim prý, že podnik má dobré výsledky, ale lidé přidáno nedostali. 

Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda ale věří, že vedení firmy se s nespokojenými odbory co nejdřív dohodne. 

Unipetrol má nejvyšší zisky v historii

Průměrný plat v Unipetrolu je asi 35 tisíc korun. Společnost je zisková. Od ledna vykázala čistý zisk zhruba 7 miliard. To je nejvíc v její historii.

Odbory proto chtějí pro zaměstnance jednorázový bonus za rok 2015 a navýšení základních mezd od prvního ledna příštího roku, řekl předseda odborů Pavel Dvořák.

„My s požadavky odborů ohledně navýšení platů pro letošní rok nesouhlasíme, protože máme uzavřenou platnou kolektivní smlouvu,“ oponoval ve čtvrtek 19. listopadu mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Spor se pokouší urovnat zprostředkovatel

Odbory se snaží s vedením společnosti dohodnout od září, ale bezvýsledně. Případné stávce má zabránit zprostředkovatel, kterého vybralo ministerstvo práce a sociálních věcí. Tento právník má po jednáních s odbory a vedením společnosti jasno. 

„Rok 2015 vyřešit výplatou mimořádných odměn a od ledna příštího roku přidat určitou částku všem zaměstnancům do tarifních mezd a do smluvních mezd,“ uvedl Vilém Peřina.

Konkrétní čísla se ale objeví až v doporučení zprostředkovatele, které odbory a vedení společnosti dostanou příští týden.