V Dukovanech bude základní kámen pátého bloku, zatím jen symbolický

U dukovanské jaderné elektrárny bude od jara stát základní kámen jejího pátého bloku. Kamenný kvádr vyzvedla těžká technika z lesa, po opracování ho symbolicky položí zástupci obcí z Vysočiny a společností, které by o nový blok elektrárny stály.

Vyzvednutí budoucího symbolického základního kamene pátého bloku JE Dukovany

Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

V Jaderné elektrárně Dukovany vznikly v 80. letech čtyři bloky, o stavbě pátého se zatím jen spekuluje. Vysočinští aktivisté jsou ale přesvědčeni, že vzniknout má. Připravují proto položení symbolického základního kamene, který nyní nechali vyzvednout z lesa nedaleko elektrárny. Slavnostní vysvěcení kamene a předání vládě plánují na jaro při setkání rodáků vesnic Skryje, Heřmanice a Lipňany zaniklých kvůli stavbě elektrárny.

„Základní kámen usazený u elektrárny bude symbolem nové perspektivy regionu a také připomínkou rozhodnutí vlády o směřování české energetiky,“ uvedl předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš. Energetické Třebíčsko sdružuje 128 obcí a tři desítky firem, které jsou na elektrárnu navázány.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Zastánci 5. bloku viní vládu, že nečiní, co by mohla

Sdružení především usiluje o to, aby se v Dukovanech vyráběla elektřina i po roce 2035, kdy pravděpodobně dožijí nynější reaktory. V elektrárně pracuje kolem 1100 lidí a podle údajů Energetického Třebíčska je na ni navázáno dalších 400 ekonomických subjektů. Ty by podle stoupenců nové výstavby v Dukovanech mohly bez pátého bloku zaniknout. Aby do roku 2035 začal pátý blok fungovat, bylo by podle Vítězslava Jonáše třeba vydat stavební povolení do roku 2025.

Vláda podle nedávného prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se stavbou počítá. „Počítá se s výstavbou nového reaktoru nejprve v Dukovanech a potom v Temelíně. Máme schválené veškeré klíčové energetické dokumenty,“ podotkl.