Plavební kanál u Pardubic nebude, kraj může na přístav zapomenout

Pardubický kraj přehodnocuje své plány na stavbu přístaviště na Labi. V dohledné době totiž nebude mít význam vzhledem k tomu, že Nejvyšší správní soud zrušil výjimky, které měly umožnit stavbu plavebního kanálu u Přelouče. Bez něj ale Labe do Pardubic splavné nebude.

Video Studio 6
video

Soud zastavil přípravu přeloučského kanálu

Soud uznal námitky ekologických sdružení proti přeloučskému plavebnímu kanálu a přiznal ochranu lokalitě Slavíkových ostrovů, kde žijí vzácné druhy motýlů. Pro Pardubický kraj to znamená, že musí změnit své plány, které počítaly s tím, že do krajského města začnou čile připlouvat lodě.

Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země očekává, že se projekt zcela zastaví. „Výrok je důležitý především proto, že uznal hlavní argument, že varianty nebyly posouzeny správně,“ upozornil. Příprava stavby tak patrně bude muset začít od úplného začátku.

Hejtmanství přitom již začalo připravovat stavbu přístaviště v Pardubicích. Jeho stavba ale nyní ztratila důvod. Podle náměstka hejtmana pro dopravu Jaromíra Duška (SPO) kraj bez plavebního kanálu nemůže „dále hovořit o logistickém centru, o přístavu, o případném dalším splavnění“.

Rozčarování z výsledku soudního sporu neskrývá ale ani starostka Přelouče Irena Burešová (ODS).  Upozornila, že kraj není jediný, kdo s plavebním kanálem počítal. „Stát se zavázal již v přístupových dohodách k Evropské unii k výstavbě a podpoře dopravních vodních cest na Labi,“ řekla.

Splavnění Labe do Pardubic je také jednou z podmínek vzniku navazujících kanálů, které mají být součástí vodního koridoru Dunaj–Odra–Labe. Téma, které po svém nástupu do funkce oprášil prezident Miloš Zeman, se sice pravidelně vrací na vládu, v současnosti ministerstvo dopravy připravuje zadání studie proveditelnosti. Bez toho, aby mohly lodě doplout po Labi do Pardubic, ale průplav, který má ve městě začínat, sotva vznikne.

Namísto začátku nového kanálu a velkého přístavu tak na Labi v Pardubicích zůstává pouze nástupní molo, u kterého kotví výletní loď Arnošt.