Protesty nepomohly. Ostravský Jih sloučí dvě školy. Děti vystřídají důchodci

Zastupitelé ostravského obvodu Jih schválili přes bouřlivé protesty rodičů, učitelů i dětí sloučení základní školy Mitušova 8 se sousední školou. Radnice argumentuje nutností optimalizace, protože kapacita škol je naplněna jen z 57 procent a populace stárne. Mitušova 8 však nepatří k těm nejméně naplněným, má navíc speciální třídy s malým počtem žáků. Od září má přejít do vedlejší školy prvních sto dětí.

Petici proti sloučení škol, o kterém se učitelé a rodiče dozvěděli před týdnem, podepsalo přes sedm set lidí. Odpůrci jejího postupného zrušení přišli v počtu přes sto lidí s transparenty a v bojové náladě na zasedání zastupitelů, aby záměr schválený radními zvrátili. Nepodařilo se. Po asi šesti hodinách diskuzí koaliční zastupitelé sloučení odhlasovali.

Baby boom obvod neočekává

„Jde o postupný proces slučování. V obvodu máme devatenáct škol s kapacitou přes třináct tisíc míst, obsazeno je jen sedm a půl tisíce,“ argumentoval radní pro školství Adam Rykala z ČSSD. Počet škol by se podle něho měl postupně snížit na patnáct a mělo by zůstat ještě dva tisíce rezervních míst. Radnice zdůrazňuje, že v posledních letech klesl počet narozených dětí v obvodu pod tisíc za rok a výrazný baby boom se nedá očekávat.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Zastupitelé Ostravy-Jihu odhlasovali sloučení škol

Jedním z hlavních argumentů, proč má právě škola Mitušova 8 s více než třemi stovkami žáků a padesátiletou historií splynout se sousední Mitušovou 16, je její špatný technický stav. Na rozdíl od vedlejší školy má starou fasádu a není zateplená. Odvod přitom do ní nedávno investoval na stovky tisíc na modernizaci učeben a hřiště. Výběr radní obhajují i tím, že děti budou chodit jen o tři sta metrů dál. Slibují citlivý přesun celých tříd i s pedagogy, kteří se prý nemusí bát o práci.

Školáky nahradí důchodci

Další podstatou věcí je, že radnice má v plánu uvolněnou část školy pronajmout občanskému sdružení, které tam chce otevřít stacionář pro děti a dospělé s kombinovaným postižením, a zbytek školy pak po roce 2021 přebudovat na domov důchodců.

Podle protestujících je záměr nepropracovaný, chybí jim analýza škol v obvodu, která by odůvodnila uzavření právě té jejich. I podle údajů radnice má celkem šestnáct škol stejný i daleko menší počet žáků. Jsou tam přitom speciální logopedické třídy s počtem žáků kolem čtrnácti a individuálním přístupem pro děti s poruchami učení. Zástupci školy se obávají, že o tuto i další kvality přijdou.

Rodiče se bojí, že děti půjdou do horšího

„Fasáda není všechno a nemůžeme za to, že naše škola stále není opravená. Jsou tam výborné třídy s nízkým počtem žáků. Velmi dobře se tam integrují i děti ze slabšího sociálního zázemí. Není tam šikana, učitelé jsou vstřícní, atmosféra je rodinná,“ řekla Patricie Galušková ze sdružení rodičů a přátel školy.

V zastupitelstvu se ale nepodařilo prosadit ani odložení materiálu. Koalice trvá na tom, aby se organizační sloučení škol uskutečnilo už v lednu. Děti z prvních až třetích ročníků mají přestoupit v září 2015, starší děti budou moci ukončit docházku ve staré škole. Protestující reagovali bučením a výzvami k odstoupení rady. Podle ředitelky školy Marie Sikorové jde o velmi špatné a neuvážené rozhodnutí zastupitelů.