Kdo s kým? Výhrady i nestabilita stran omezují možné pražské koalice

Poté, co dosavadní pražská koalice oficiálně oznámila svůj zánik, ukázalo se, že vznik jakéhokoli nového uskupení bude velmi obtížný. Jednotlivé strany jasně vyhlásily, s kým v žádném případě do koalice nepůjdou. Nejasná je i možnost spolupráce ANO a TOP 09, bez které ale zůstávají jen většinové koalice ANO, ČSSD a ODS nebo široká čtyřkoalice TOP 09, ODS, ČSSD, Trojkoalice. Alternativou může být menšinová rada s podporou některých stran, které by společně ve vedení města zasednout nechtěly. 

Klíčovou roli ve kterékoli koalici, která by mohla v Praze vzniknout, hrají hnutí ANO a největší opoziční strana TOP 09. I když ji po volbách oslabil rozkol, při kterém z ní vystoupili tři zastupitelé, resp. zastupitelky, a později klub opustila ještě čtvrtá zastupitelka, stále zůstává klub TOP 09 v zastupitelstvu druhý nejsilnější a s většinou bývalých členů nadále spolupracuje.

Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný v Událostech komentářích uvedl, že jsou dva funkční koncepty, jak lze koalici zkonstruovat bez hnutí ANO. „Jeden by byl na bázi tradičních demokratických stran, bez hnutí ANO. Tedy TOP 09+ODS+ČSSD a celá Trojkoalice. (….) Konceptuálně jsme dohodnuti, ale musíme sladit programy mezi čtyřmi entitami, což už zase není tak jednoduché. Detaily jsou to pracné, co nás teď čeká." Zároveň ale dodal, že se zástupci TOP 09 sejdou i s hnutí ANO, které během středy změnilo na spolupráci s TOP 09 názor.

Šéf pražské ODS Filip Humplík pak na adresu zmíněné čtyřkoalice dodal: „Ten projekt, který nám ráno nabízela TOP 09, je nám nejblíž." Programové průniky stran jsou prý značné, důležité bude schvalování rozpočtu.

Jednání je možné, dvoučlenná koalice nikoli

Koaliční počty změnilo středeční rozhodnutí hnutí ANO jednat také s TOP 09. Tuto koalici přitom ještě minulý týden vyloučil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, nyní však uvedl, že to bylo kvůli vyjádřením druhé strany. Vyjednávání obou stran tak podle něj možné je. „Komentáře, proč jsme nechtěli jednat s TOP 09, byly založené na vyjádření TOP 09, že počká, než se náš klub rozpadne, a potom bude s námi jednat, což je absurdní,“ uvedl Andrej Babiš.

ANO mělo také usnesení, které koalici s TOP 09 vylučuje. Po smířlivém Babišově prohlášení zastupitelský klub hnutí oznámil, že požádá městské předsednictvo, aby usnesení zrušilo. „Dospěli k názoru, že by bylo užitečné jednat se všemi stranami na magistrátu,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová. 

Krajské předsednictvo večer skutečně souhlasilo i s jednání s TOP 09, podmínkou je ale primátorský post pro Adrianu Krnáčovou. „Vzhledem k tomu, že ze strany vedení vyšel jasný signál, přijali jsme usnesení, v němž konstatujeme, že budeme jednat se všemi subjekty v zastupitelstvu," uvedl místopředseda Matěj Fichtner. “Zároveň jsme koaličním vyjednávačům a zastupitelskému klubu uložili, aby jednali s potenciálními partnery s tím, že chceme post primátorky pro Adrianu Krnáčovou," doplnil.

Představitelé TOP 09 se ale k možnému jednání s ANO stavějí rezervovaně. Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný se podivil, jak Babišovo hnutí mění názory. „Pokud se nám klub ANO ozve s tím, že je připraven jednat, tak se s nimi rádi sejdeme. Zároveň to ale potvrzuje to, co si myslím: klub ANO není ve svých názorech konzistentní a mít za partnera někoho, kdo obden mění své názory, je obtížné.“ Člen pražského předsednictva strany František Laudát potom ANO ostře kritizoval. „Tuhle koalici bych dal do nižších příček toho, co bych vítal,“ uvedl. TOP 09 podle něj má blíže k Trojkoalici či ČSSD.

Případné spojení ANO a TOP 09 by ovšem samo o sobě k zisku nadpoloviční většiny v zastupitelstvu nestačilo. V úvahu by tak mohlo připadnout pokračování dosavadní koalice, kde by TOP 09 nahradila buď Trojkoalici, nebo ČSSD. Případně by se k oběma velkým stranám mohla připojit ODS anebo Piráti a k nim by ještě museli přibýt tři nezávislí zastupitelé kolem Tomáše Hudečka.

Video Události
video

Koalice ANO a TOP 09 již není vyloučena

Koalice ANO a TOP 09 již není vyloučena

Události, komentáře: Vyjednávání o koalici

Babiš svolil k jednání s TOP 09, ta ho ale nevítá

Svoboda: ODS bude jednat s ANO

Krnáčová: ANO bude vyjednávat se všemi

ANO v kritické situaci

Pražská organizace hnutí ANO ale zdaleka není v pozici hegemona, kterému by stačilo jen bránit TOP 09 ve vytvoření alternativní koalice a poklidně si vybírat nové partnery. ANO naopak čelí vnitřnímu pnutí, které může skončit i rozpadem. V sobotu bude pražské ANO volit nového předsedu namísto Radmily Kleslové, která rezignovala.

Kandiduje ministr obrany Martin Stropnický, kterého prosazuje Andrej Babiš. Agenutra ČTK ale napsala, že mnoho členů Stropnického předsedou pražského ANO nechce a naznačila, že případný neúspěch jeho kandidatury by mohl skončit rozpuštěním městské organizace a následným rozpadem zastupitelského klubu.

Že není jednotný, ukázalo i hlasování na začátku pražské koaliční krize, kdy zastupitelé dostali návrh na odvolání Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice) z rady. Zatímco pět zastupitelů ANO kolem primátorky Adriany Krnáčové bylo buď proti nebo se zdrželo, dalších třináct kolem předsedy klubu Michala Haška odvolání podpořilo.

Další varianta? ANO, ČSSD, ODS 

Další možné spojenectví je koalice ANO, ČSSD a ODS. Dohromady mají stejnou těsnou většinu jako v úterý ukončená koalice – 33 hlasů z celkových 65. Tato možnost je jediná, které nikdy nikdo nevyloučil. Otevřeně naopak o jednání s ANO hovořil bývalý primátor z ODS Bohuslav Svoboda. „Pro nás by bylo zásadní, jak se lze domluvit s ANO pod vedením primátorky Krnáčové nebo zda ANO pod jiným vedením bude schopné akceptovat nějaké naše názory na další vývoj na radnici,“ uvedl.

S ČSSD a také TOP 09 již zástupci ODS jednali. Především probírali další chod města v situaci, kdy by se mělo jednat o rozpočtu, ale místo toho všechny zaměstnává sestavování nové koalice. „Uděláme vše pro to, aby byl schválen rozpočet hlavního města do konce roku – bez ohledu na to, zda bude koalice uzavřená, nebo nebude,“ řekla předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija. 

Další koalice jsou spíše z říše snů

Většina dalších koalic je už spíše hypotetická a narážejí na to, že Piráti – kteří již mají za sebou jednání s primátorkou Adrianou Krnáčovou z ANO – podle dosavadních prohlášení odmítají vstoupit do koalice s ČSSD či ODS. Podle předsedy zastupitelského klubu Jakuba Michálka ale nyní Piráti především chtějí z vedení města odstavit sociální demokracii: „Je pro nás primárním cílem, aby nevznikla koalice, ve které bude ČSSD. Pro nás je to nedůvěryhodná politická strana, vede ji pravomocně odsouzený podvodník Karel Březina.“

Pirátská strana již dříve dala najevo, že by jí nevyhovovala ani spolupráce s KSČM, s komunisty by přitom nechtěla vládnout ani TOP 09 a zřejmě ani její bývalí členové ze zastupitelského klubu Nezávislých. Nelze si představit další spolupráci ČSSD a Trojkoalice, jejichž rozpory byly hlavním důvodem rozpadu dosavadní koalice. Případné koalice, ve kterých by chybělo hnutí ANO, by ale vždy musely jednu z takto vyloučených kombinací obsahovat.

Krize začala odvoláním radních

Koaliční krize začala na říjnovém jednání zastupitelstva, kdy byli odvoláni čtyři z jedenácti radních, a to i hlasy koalice. O post tehdy přišli náměstek Matěj Stropnický (SZ), radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). Od té doby vyjednávali koaliční partneři o další spolupráci, ale v úterý sociální demokraté oficiálně vypověděli koaliční smlouvu a s Trojkoalicí se začali vzájemně obviňovat, kdo koalici rozložil.