Lidé z Rychvaldu se obávají spalovny. Bude zpracovávat papír, nebo nebezpečný odpad?

Lidé z Rychvaldu v Moravskoslezském kraji se obávají spalovny, která se tam má stavět. Informace o tom, co má spalovat, se totiž různí. Podle člena opozice i projektu, který nedávno obdržel krajský úřad, má jít o nebezpečný zdravotnický materiál. Vedení města i majitel pozemku však tvrdí, že se má stavět výzkumné pracoviště, které má zpracovávat hlavně papír a plasty.

Továrna na zpracování druhotného odpadu má vzniknout v Rychvaldu do dvou let a má zaměstnat až dvacet dva lidí. Podle projektové dokumentace, kterou nedávno obdržel krajský úřad, se má v tamní průmyslové zóně ročně dekontaminovat až tisíc tun nebezpečného odpadu. Areál leží v blízkosti rodinných domů.

Vedení Rychvaldu však tvrdí, že se tam má zpracovávat jen papírový a plastový odpad. „Podle mých informací má jít o výzkumné pracoviště ostravské technické univerzity, které má zpracovávat především papírenský odpad,“ uvedla starostka Rychvaldu Šárka Kapková.

Papír, plasty, nebo zdravotnický materiál?

Tak o záměru informoval i městský zpravodaj. Podle bývalého starosty je však realita jiná. „Podle informací, které jsem získal jednoduše na odboru životního prostředí krajského úřadu, by mělo jít o zařízení na dekontaminaci nebezpečného zdravotnického materiálu,“ upozornil současný zastupitel Rychvaldu Milan Starostka.

Video Události v regionech (Ostrava) - Lidé z Rychvaldu se obávají stavby spalovny
video

Reportáž: V Rychvaldu se připravuje stavba spalovny

Reportáž: V Rychvaldu se připravuje stavba spalovny

Redaktorka ČT: Lidé z Rychvaldu se obávají vzniku spalovny

Starostka Kapková tvrdí, že tyto informace nemá. „Materiál, na který se odvolává pan Starostka, jsem nikdy neviděla,“ přiznala. Odvolává se na zástupce firmy, která chce v Rychvaldu továrnu stavět. „Jde o průmyslový výzkum, který se zabývá experimentálním vývojem inovačních technologií pro zhodnocení druhotných surovin na bázi plastů,“ uvedl zástupce společnosti ORC Recycling Marek Grabovský.

Podle něho má být výsledkem projektu navrácení druhotných surovin do zpracovatelského průmyslu. „Kategoricky odmítáme, že by v dané lokalitě mělo být nakládáno s jakýmkoliv nebezpečným odpadem,“ prohlásil Grabovský. Potvrdil to i příslušný stavební odbor, podle kterého vlastník pozemků od zpracování nebezpečných odpadů až dodatečně upustil.

Lidé se bojí o životní prostředí

Jde o pozemky bývalé sběrny surovin, které jsou podle územního plánu určeny pro průmysl, ne však pro nakládání s nebezpečným odpadem. Vedení města o jejich oživení stojí a zdůrazňuje, že jde o soukromé pozemky, o jejichž využití rozhodne nakonec především majitel.

Obyvatelé Rychvaldu se vzhledem k různícím se informacím obávají zhoršení životního prostředí. „Pokud by se tady měl zpracovávat zdravotnický materiál, můj dům ztratí hodnotu. Na místě jsou obavy z infekce a také zápachu,“ řekl Dušan Kožušník, majitel domu, který stojí nedaleko areálu plánované továrny.

„Obavy samozřejmě máme. Když nás vykoupí, ať si tady spalují, co chtějí,“ uvedla další obyvatelka města Radmila Jungová. Sedmitisícový Rychvald leží nedaleko Ostravy a na jeho území je mimo jiné soustava rybníků, kde se vyskytuje řada chráněných živočichů a rostlin.