Brněnskou koalici rozdělil spor o radního, Kratochvíl odstoupit nehodlá

Brněnský radní Tomáš Kratochvíl (ANO) nechce rezignovat ani přes výzvu primátora a místopředsedy hnutí ANO Petra Vokřála. Tvrdí, že nevidí jediný důvod, proč by měl odstupovat. Kvůli Kratochvílovi vznikly spory mezi členy koalice, kterou v Brně tvoří ANO, KDU-ČSL, Žít Brno a Strana zelených. ANO chce Kratochvíla kvůli špatné komunikaci a dalším problémům z funkce odvolat, což však může učinit pouze zastupitelstvo. Někteří koaliční partneři ale odmítají tento návrh podpořit. Kvůli Kratochvílovi se tak pře celá koalice.

Tomáš Kratochvíl má na starosti městské firmy, které měl postupně seskupit do holdingu, a zvýšit tak efektivitu jejich práce. Někteří členové hnutí však hodnotili jeho práci jako pomalou a spatřovali v ní další problémy. „Za svou prací si stojím, ale je to velmi složitý proces. Nevidím jediný důvod, proč bych měl odstupovat,“ hájí Kratochvíl.

Podle primátora Vokřála by měl Kratochvíl na výzvy k odstoupení zareagovat. „Je pro mě zklamáním, že nerespektoval ani rozhodnutí oblastního vedení, ani rozhodnutí klubu, ani moji výzvu z pozice primátora a místopředsedy hnutí. Podle mě je normální respektovat většinová rozhodnutí v rámci politiky,“ uvedl Vokřál. Doplnil, že Kratochvíl měl 24 hodin na to, aby se rozhodl. „O ničem takovém nevím. On mi pouze řekl, že si přeje, abych odstoupil. A to neudělám,“ reagoval Kratochvíl.

Odvolávat může jen zastupitelstvo

Vokřál zatím neví, zda v úterý na zasedání zastupitelstva navrhne Kratochvílovo odvolání. Primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL) řekla, že ANO lidovce vyzvalo, aby v případě návrhu odvolání Kratochvíla podpořilo. Doplnila, že lidovci se zdrží hlasování, protože z koaliční smlouvy vyplývá, že žádný člen se nebude podílet na odvolání jiného člena.

Stejně se na situaci dívají koaliční zelení. Zastání má ANO u Žít Brno, které rozumí tomu, že chce hnutí odvolat člověka, s jehož prací není spokojeno.

Volby v Brně vyhrálo ANO, mezi 55 zastupiteli má 13 mandátů. ČSSD má 11 mandátů, Žít Brno a KDU-ČSL shodně po sedmi mandátech, ODS jich má pět a KSČM, Strana zelených a TOP 09 má po čtyřech zastupitelích.