Za požár domu pro seniory v Napajedlech mohla svíčka

Pondělní požár v domě s pečovatelskou službou v Napajedlech na Zlínsku způsobila svíčka. Ve svém bytě si ji zapálila jednadevadesátiletá obyvatelka domova. Požár způsobil škodu zhruba tři miliony korun, policie ho vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Obyvatelé domu museli být evakuováni, nyní jsou u příbuzných nebo v náhradním ubytování.

Hořelo v bytě ve třetím patře
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Jednadevadesátiletá seniorka si zapálila ve svém bytě svíčku. Po obědě usnula a vzbudila ji rána. „Hned ji napadlo, že začalo hořet od svíček, vyběhla na chodbu a volala o pomoc. Po návratu do bytu se jí kvůli hustému dýmu nepodařilo vrátit zpět na chodbu, vyšla tedy na balkon a odsud přelezla na balkon vedlejšího bytu, kde počkala na pomoc hasičů. Poté ji záchranáři odvezli k ošetření do nemocnice,“ uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Hasiči a personál museli evakuovat i ostatní obyvatele domu. „Během evakuace bylo nutné vyrazit dveře od některých bytů, aby byli ohrožení lidé co nejdříve v bezpečí. Policisté odnášeli z bytů i imobilní osoby, které venku předávali záchranářům a ošetřovatelkám. V průběhu evakuace se do domu opakovaně vraceli pro léky a ostatní potřeby, bez nichž se starší lidé neobejdou. Celkově z domu evakuovali bezmála čtyřicet starších lidí,“ dodala mluvčí.

Většina seniorů je u rodin

Desítka evakuovaných seniorů našla po požáru útočiště v rekreačním areálu Pahrbek na okraji Napajedel. Náhradního ubytování využilo celkem 16 lidí, o ostatní se postaraly rodiny.

Město mezitím řeší, jak seniorům co nejdříve umožnit návrat domů. „Vypadá to, že nejvíc limitující pro návrat lidí bude obnovení elektřiny,“ řekla starostka Napajedel Irena Brabcová (nez. za ANO). Podle starostky je také potřeba vyměnit některé dveře a skla. Vyklízí se vyhořelý byt, čistí se chodby, uklízecí tým pracuje i v jednotlivých zatopených bytech.

Některé byty bude potřeba po úklidu vymalovat, v dalších se bude opravovat elektřina. Nejdéle, v horizontu měsíců, potrvá oprava vyhořelého bytu. Jeho obyvatelka se zatím přesune do jednoho ze tří volných bytů, které v domě jsou. „Chtěli bychom, aby se všichni mohli vrátit do svých domovů do konce týdne,“ přála by si Brabcová.