Pražská koalice bude dále jednat, rada by mohla být kompletní na přelomu roku

Zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) se shodli, že budou pokračovat ve společném jednání o budoucí podobě vedení Prahy. Personální obsazení městské rady prozatím strany neřešily. „Sešli jsme se a deklarovali vůli pokračovat ve vyjednávání. Potkáme se příští týden na dalším vyjednávání,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Pražská městská rada by mohla být kompletní začátkem příštího roku.

Krnáčová se vrátila do vyjednávacího týmu ANO po nemoci, kdy nebyla přítomna pátečnímu jednání. Kvůli její nepřítomnosti jednání opustili předčasně zástupci Trojkoalice.

Personálie dnes nebyly na stole. Já nepředpokládám, že v nejbližší době se vůbec budou personálie řešit. Také jsme si tam dnes řekli, dokonce to zaznělo z úst kolegy z ANO, že je možné, že se rada vrátí do plného složení v lednu únoru.

Jan Wolf

Pražský radní

Pražští zastupitelé se sejdou ve čtvrtek 5. listopadu, kdy bude pokračovat přerušené říjnové jednání. „Výsledkem dnešního jednání také je, že ve čtvrtek bude probíhat zastupitelstvo pracovně a bude jen dotažen již schválený program. Pravděpodobně stáhneme některé body z programu, ale to si řekneme ještě před začátkem jednání,“ řekl předseda klubu ČSSD Karel Březina.

Video Zprávy v 16
video

Pražská rada by mohla být kompletní na přelomu roku

Koalice na program jednání žádné nové body zařazovat nebude, a to ani body týkající se případné dovolby radních - po říjnovém zasedání zastupitelů zůstalo v původně jedenáctičlenné radě jen sedm lidí.

ANO a ČSSD v pondělí podepsaly společnou deklaraci, v níž uvedly, co chtějí do budoucna požadovat. S devíti body dnes seznámily Trojkoalici. Podle Březiny byla deklarace reakcí na páteční jednání zástupců koalice, ze kterého předčasně odešli zástupci Trojkoalice.

V zastupitelstvu je osm zastupitelských klubů. Možností, jak sestavit vládu, je tak řada - od té, že se udrží současná koalice, která projde pouze personální obměnou, až k možnosti, že bude domluvena nová koalice s některou z opozičních stran. Případně si může koalice vyjednat tichou podporu opozice pro menšinovou vládu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice se budou dál snažit o zachování stávající koalice na pražském magistrátu

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.