Turisté si na Březníku musí nechat zajít chuť. Restaurace zůstane zavřená

Hájovna na šumavském Březníku zůstane v zimě zavřená. Správa parku tam chtěla v sezoně obnovit provoz rychlého občerstvení a informační centrum. Teď ale plzeňský soud označil za neplatné stavební povolení na úpravu interiéru před dvěma roky. Z bývalé restaurace je tak černá stavba.

Video Studio ČT24
video

Březník se v zimě turistům neotevře

Bývalé vedení parku investovalo do hájovny nedaleko Modravy téměř šest milionů a otevřelo v ní restauraci. Ta ale nefungovala ani rok. Kvůli nepovolenému septiku ji musela správa uzavřít. Teď navíc restaurace přišla i o stavební povolení.

Úpravy interiéru od začátku zpochybňoval Okrašlovací spolek Zdíkovska. Této organizaci dal nakonec zapravdu i soud a rekonstrukci označil za černou stavbu.

Zavřená restaurace na Březníku
Zdroj: ČT24

V době projektování měl být spolek jedním z účastníků řízení. Stavební úřad v Kašperských Horách to ale nepovažoval za nutné. Stejně jako kraj, u kterého organizace ze Zdíkovska podala rozklad. „Nešlo nám o to, co bude v hájovně. Ale o to, jak bude nakládáno s odpadními vodami a o to, jak se tam bude vytvářet energie,“ říká Dagmar Kjučuková z Okrašlovacího spolku Zdíkovska.

Právě kvůli špatnému nakládání s odpadní vodou dostal šumavský park třímilionovou pokutu. Teď se snaží vrátit Březník zpátky do provozu. Do zimy už to ale nestihne. „Příprava projektu je velmi složitá. Už jenom tím, že je tam celá řada účastníků řízení. Navíc pracujeme mimo územní plán a tudíž územní řízení a stavební povolení provádějí dva stavební úřady,“ vysvětluje náměstek ředitele Správy NP Šumava Miloš Juha.

Už dvakrát odložené znovuotevření vadí nejen turistům, ale i bývalému nájemci hájovny, obci Modrava. Na Březník míří každý rok tisíce lidí. I když byl zavřený i v uplynulé letní sezoně, paradoxně sem mířilo nejvíc návštěvníků Modravy.