Při jednání chyběla Krnáčová - Trojkoalice ze schůzky o novém vedení Prahy odešla

Páteční jednání o podobě pražské koalice příliš nového nepřineslo. Schůzka totiž skončila zhruba po hodině odchodem Trojkoalice – důvodem byla nepřítomnost primátorky Adriany Krnáčové, která je nemocná. Hnutí ANO už přitom ve čtvrtek avizovalo, že Krnáčová kvůli nemoci ve vyjednávacím týmu chybí. Primátorka se podle svých slov k týmu připojí příští týden. Z toho důvodu obě zbylé strany - ČSSD i ANO - postup Trojkoalice ostře kritizovaly. 

Schůzka zástupců současné koalice
Zdroj: ČT24

„Partnerům jsme řekli, že vyčkáme, až bude jejich tým kompletní, dáváme tak paní primátorce čas na uzdravení,“ uvedl předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ) a dodal: „Myslíme si, že by ten tým měl být kompletní a že bez šéfa se nejedná,“ dodal Štěpánek. Termín příští schůzky nesdělil.

Na jednání v okleštěné podobě prý Trojkoalice zástupcům ANO a ČSSD sdělila, že trvá na základním požadavku, že bude dodržována koaliční smlouva. „A že nebudou na zastupitelstvo podávány materiály, které nebyly koaličně projednány,“ řekl Štěpánek. Nové „pojistky“ dodržování koaliční smlouvy budou předmětem dalšího jednání.

Ludvík: Toto jsem za 26 let politické kariéry nezažil 

Zástupci ČSSD označili páteční schůzku jako „hodinu politikaření“. Jednání prý nebylo věcné a bylo nelogické. „To, co jsem zažil dnes, jsem za 26 let v politice neviděl. Zažili jsme hodinu politikaření, které nemělo nic společného s vedením města, ale šlo o osobní ambice,“ řekl lídr ČSSD Miloslav Ludvík.

Podle zástupců ČSSD je nepřípustné, aby se jedna strana vměšovala do dění v druhé. To podle nich Trojkoalice udělala, když odmítla jednat v nepřítomnosti primátorky. „Vměšovat se do jiného klubu a říkat, kdo za něj bude vyjednávat, je velmi zvláštní chování,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ) má zřejmě „nějaký svůj plán“. 

Video Události
video

Události: Rozkol ve vedení hlavního města pokračuje

Události: Rozkol ve vedení hlavního města pokračuje

Zprávy: Trojkoalice odešla z jednání

Bez primátorky Krnáčové odmítla Trojkoalice jednat

Brífinky ČSSD a hnutí ANO po pátečním jednání

Jednání Trojkoalice Ludvík označil za nelogické. „Byli jsme připraveni říct ,ano' na stažení materiálu o odpadech z programu jednání zastupitelstva i vrácení Institutu plánování a rozvoje do gesce Trojkoalici,“ řekl předseda klubu ČSSD Karel Březina. Oba tyto požadavky zveřejnila Trojkoalice ve čtvrtek. Podle Dolínka po odchodu Trojkoalice sociální demokraté a zástupci ANO projednávali rozpočet na příští rok. Koalici s ANO a Trojkoalicí prý ale stále nepovažují za zcela mrtvou.

Podle ANO je odchod Trojkoalice nepochopitelný

Ostrá slova na adresu Trojkoalice zazněla i z hnutí ANO, podle předsedy klubu Michala Haška je reakce Trojkoalice nepochopitelná - prý ukázala, že má asi jiné potenciální koaliční partnery. Také Hašek mluvil v souvislosti s Trojkoalicí o politikaření. O dalším postupu se klub ANO poradí dnes odpoledne.

„Vzhledem ke zdravotním komplikacím, které mě po přechozené chřipce postihly, mi bylo lékaři doporučeno, abych víkend strávila v motolské nemocnici. Samozřejmě se ale budu snažit rekonvalescenci co nejvíce urychlit, abych počátkem týdne mohla být u dalších jednání koalice.“

Adriana Krnáčová

primátorka

„Máme zájem na tom, aby byla kontinuita, aby tento destruktivní prvek byl v krátké době vyřešen, a hledáme nyní shodu v širokém spektru,“ uvedla náměstkyně Eva Kislingerová, která na pátečním jednání zastoupila nemocnou primátorku Adrianu Krnáčovou. Trojkoalice podle Haška řekla, že nechce jednat s ANO, ale s primátorkou. „Trojkoalice už má zřejmě nějaký jiný plán,“ doplnil.

Odpoledne se mimořádně sešel zastupitelský klub ANO – podle něj je postup Trojkoalice nezodpovědný a ohrožuje včasné projednání rozpočtu. Je třeba se vrátit co nejdřív k jednacímu stolu, řekla novinářům  Kislingerová. Termín dalšího jednání s ČSSD a Trojkoalicí ale zatím stanoven nebyl. Pokud se ukáže, že se ANO s Trojkoalicí nedokáže shodnout, bude podle ní třeba hledat mezi jinými stranami.

Naopak exprimátor z opoziční ODS Bohuslav Svoboda považuje krok Trojkoalice za logický: „Všichni vědí, že je hnutí ANO rozštěpené na dvě části. Na straně primátorky Krnáčové stojí pět nebo šest zastupitelů a chápu Trojkoalici, že chce jednat tak, aby tam byli zastoupeni všichni ti, kteří potom budou rozhodovat o tom, jak to bude fungovat.“ 

Trojkoalice a ANO jednaly i ve čtvrtek 

Zástupci Trojkoalice se kvůli situaci na pražském magistrátu sešli i ve čtvrtek. Usnesli se, že budou při jednání s ANO a ČSSD požadovat kompetence pro řešení problémů se svozem odpadu a pak také to, aby Institut plánování a rozvoje dostala na starost radní Jana Plamínková (STAN). V současné době jej nikdo z radních přímo ve své gesci nemá. Původně ho měl na starost odvolaný náměstek Stropnický, tomu ale primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nechala IPR z kompetencí odebrat.

Ve čtvrtek se sešlo také předsednictvo hnutí ANO, které doporučilo vyjednávat o současné koalici. Vznikl též tříčlenný vyjednávací tým, kde je odvolaný radní Michal Hašek a radní Radek Lacko. Místo primátorky Krnáčové je v něm na návrh předsednictva ANO její náměstkyně Eva Kislingerová. 

Radní Wolf: Každý jedná s každým 

Pražští zastupitelé se sejdou na dalším jednání 5. listopadu. Zasedání bude v běžném režimu, podle Štěpánka je schválen program jednání, které bylo minulý týden přerušeno. Personální otázky prý zatím řešeny nebyly. Podle radního Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) pokračují jednání také s ostatními politickými stranami v zastupitelstvu. „Ta jednání jsou napříč politickým spektrem, jedná každý s každým,“ řekl Wolf.

Rozdělení mandátů na pražském magistrátu
Zdroj: ČT24

V zastupitelstvu je osm zastupitelských klubů. Možností, jak sestavit vládu, je tak řada - od té, že se udrží současná koalice, která projde pouze personální obměnou, až k možnosti, že bude domluvena nová koalice s některou z opozičních stran. Případně si může koalice vyjednat tichou podporu opozice pro menšinovou vládu.

Nejsilnější opoziční síla TOP 09 přiznala, že s ní o možné spolupráci jednaly prakticky už všechny strany. „Za dnešní situace se další půdorys vládnutí v Praze bez TOP 09 prakticky nemůže obejít,“ uvedl předseda zastupitelského klubu Václav Novotný. Oslovený byl taky čtyřčlenný klub Pirátů: „My jsme ochotní podpořit nějakou radu, která bude bezúhonná a nebude se opírat o lidi, jako je pravomocně odsouzený podvodník Karel Březina,“ prohlásil šéf klubu zastupitelů Jakub Michálek.