Dva požadavky Trojkoalice v Praze: Svoz odpadu a Institut plánování a rozvoje

Zastupitelé Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) se ve čtvrtek usnesli, že budou při pražských koaličních jednáních s ANO a ČSSD požadovat kompetence pro řešení problémů se svozem odpadu a Institut plánování a rozvoje (IPR). Uvedl to předseda zastupitelského klubu Trojkoalice a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ).

Matěj Stropnický a Petr Štěpánek
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Zásadní podmínkou je, aby byla dodržována koaliční smlouva, a domluvili jsme si některé podmínky pro další jednání. Nicméně dodržování dohod a koaliční smlouvy je klíčová věc,“ řekl Štěpánek.

Trojkoalice další vyjednávání nechce komentovat, Štěpánek pouze uvedl, že mezi jejich podmínkami je, aby IPR dostala na starosti radní Jana Plamínková (STAN). V současné době jej nikdo z radních přímo ve své gesci nemá.

Původně jej měl na starost odvolaný náměstek Stropnický, tomu ale IPR primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nechala z kompetencí odebrat.

Bude tendr na svoz odpadu jeden, anebo dva?

Druhou podmínkou Trojkoalice pak je, že zastupitelé ANO stáhnou svůj návrh rozdělit tendr na svoz odpadu na dvě části. Svoz odpadu má na starosti Trojkoalice, která v lednu prosadila, že bude vypsán velký desetiletý tendr na svoz odpadu. Proti tomu minulý týden vystoupili zástupci ANO.

Praze končí opakovaně prodlužovaná smlouva na svoz odpadu zhruba v polovině příštího roku. Do té doby musí Praha vypsat tendr a nalézt dodavatele.

Kvůli rozpočtu chce Trojkoalice zachovat stávající podobu spolupráce minimálně do konce roku

Podle redaktora České televize Oldřicha Borůvky si zastupitelé za Trojkoalici na čtvrteční schůzce chtěli vytvořit strategii pro páteční ranní jednání K9. Současně vymýšlejí plán, jak udržet v chodu současnou koalici minimálně po nějakou dobu.

Jak totiž Oldřich Borůvka připomněl, Trojkoalice sice už dřív řekla, že současná podoba spolupráce je mrtvá, ale na druhou stranu taky deklaruje, že se bude snažit zachovat stávající stav minimálně do konce tohoto roku. „A to mimo jiné z toho důvodu, že se sestavuje rozpočet. A pokud by na to nedošlo, mohly by na tom výrazně tratit některé městské části,“ konstatoval redaktor ČT.

Situaci v Praze bude ve čtvrtek řešit i předsednictvo ANO

V rámci koaličního jednání se ve čtvrtek ještě sejde zastupitelský klub ANO, který se bude zabývat dalším vyjednáváním o nové podobě vlády v Praze. Rovněž se sejde předsednictvo ANO, které bude řešit situaci v Praze. Sociální demokraté zvláštní jednání zastupitelského klubu neplánují.

Krize v magistrátní koalici vyvrcholila minulý týden v noci na pátek, kdy za podpory koaličních zastupitelů přišli o funkci čtyři z jedenácti pražských radních. Odvoláni byli Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). Od té doby vyjednávají koaliční partneři o další spolupráci.

Rozdělení mandátů na pražském magistrátu
Zdroj: ČT24

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb sedmnáct mandátů, dvanáct klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Video Zprávy ve 12
video

Oldřich Borůvka o situaci na pražském magistrátu

Oldřich Borůvka o situaci na pražském magistrátu