Pitná voda nepoteče v prachatické nemocnici celý týden

Pitnou vodu nebude mít pracahtická nemocnice přinejmenším do konce pracovního týdne. Původně přitom očekávalo její vedení, že výpadek způsobený kontaminací z kanalizace, potrvá jen den. Nemocnice se sice podle svého ředitele Michala Čarvaše již napojila na městský řad, ale ještě musí vyčistit a dezinfikovat potrubí.

Prachatická nemocnice kvůli kontaminaci své pitné vody zrušila všechny operace s výjimkou akutních případů a porodů, které však přebírají nemocnice v jiných městech. Operovat lékaři nemohou, protože není jak sterilizovat přístroje. Operace ustaly poprvé v historii nemocnice. „Jsem tady 22 let a něco podobného jsem nezažil,“ podotkl primář chirurgie Vladimír Tišler.

V Prachaticích nefunguje ani dialýza. „Co se týče dialýzy, tak náš personál se přesouvá do Českého Krumlova, kde se na noční směně bude starat o naše pacienty,“ upřesnil ředitel prachatické nemocnice. Do Krumlova a dalších nemocnic přepravily sanitní vozy kvůli odstávce na 40 lidí.

Video Události v regionech (Praha)
video

UDÁLOSTI V REGIONECH: Nemocnice zůstává bez pitné vody

Zdravotnické zařízení je bez pitné vody z vodovodu od pondělí. Jako užitkovou vodu používala po havárii zdroj z vlastního vrtu, později se napojila na jiný vodovodní řad. Pitná voda je v cisterně, personál a pacienti dostávají balenou vodu. Jídlo potom přichází v papírových krabičkách, protože není čím umýt nádobí. Podle Lenky Zimmelové z vodovodní společnosti ČEVAK se splašky z kanalizace dostaly do studny, která slouží pouze nemocnici.

Zaměstnanci firmy v pondělí odčerpali vodu z nemocničního vodojemu a začali znovu napouštět. Ačkoli do nemocnice již teče voda z jiného řadu, jako pitnou ji zatím používat nemůže. „Proplachujeme potrubí a odebírali jsme vzorky pro hygienu, abychom mohli mít co nejdřív výsledky rozborů, že voda, která teče z kohoutků, je nezávadná a je pitná,“ uvedl ředitel Čarvaš. Odstávka však potrvá nejméně do pátku.