Vesnice čeká na alarm. Těžařská věž na poli hledá plyn, který by ji dostal z dluhů

Nové ložisko plynu hledají těžaři u Násedlovic na Hodonínsku. Na poli za obcí kvůli tomu postavili 54 metrů vysokou průzkumnou věž, která se dostane víc než tři a půl kilometru pod zem. Jestli se v nejhlubším vrtu za posledních deset let plyn ukrývá, bude jasné zhruba do Vánoc.

Výzkumná věž může vrtat až do hloubky tři a půl kilometru
Zdroj: ČT24

„Světelné znečištění to nedělá, hluk je minimální. Ve vesnici není celkem nic slyšet, ani v noci. Ty hlukové valy to spolehlivě zachytí,“ popsal situaci kronikář Josef Puk. Ani další oslovení obyvatelé Následovic nemají s novou dominantou obce problém.

Tak zvaný Bajkonur stojí poblíž obce už několik týdnů. Těžaři z Moravských naftových dolů (MND) museli nejdříve sestavit vysokou vrtnou věž a přivézt na pole veškeré vybavení. Nyní už vrtají a momentálně jsou v hloubce dva a půl kilometru.

A vrtat mohou ještě o dvanáct set metrů hlouběji. Těžaři tak čekají netrpělivě na alarm. „Pokud narazíme na plyn, tak tu máme systém detektoru, který nám monitoruje situaci, a na monitoru se to vrtmistrovi ukáže a taky zazní alarm," vysvětlil princip vedoucí úseku vrtání Jan Duroň z MND.

Video Studio ČT24
video

V Násedlovicích hledají těžaři plyn

Nalezení plynu by pomohlo obci z dluhů

I vedení obce doufá v zadrnčení alarmu. Násedlovice jsou totiž zadlužené a pokud by se našel plyn, dostaly by pět procent z jeho ceny a tedy miliony korun do obecního rozpočtu. „Měly by být na řadě opravy místních komunikací, třeba rozšíření mateřské školy anebo infrastruktura pro další bydlení, tedy na stavbu rodinných domů,“ shrnula starostka Násedlovic Vlasta Mokrá.

Vysoká věž se nebude nad obcí tyčit dlouho. Společnost ji totiž odveze, ať už plyn najde nebo ne. Jestliže ano, vybuduje na místě středisko pro těžbu. „To by bylo zhruba o třetinu až polovinu menší. Je to naprosto běžná, bezpečná záležitost, která těží plyn, ten se tady suší a dál se předává do plynovodu,“ vysvětlila mluvčí společnosti MND Dana Dvořáková.

Podobných míst je na jižní Moravě dvanáct. Poté, co zmizí vysoké věže, zůstanou po hlubokém vrtu na polích jen ventily. Ty připomínají neúspěšné hledání.