Prachatická nemocnice omezila provoz, pitnou vodu jim znečistila kanalizace

Do pitné vody prachatické nemocnice se dostala voda z kanalizace. Zdravotnické zařízení se provizorně napojilo na vlastní vrt, který používá jako užitkovou vodu. Pacienti a personál dostávají k pití vodu balenou. Odstranění závady může trvat i několik dní, řekl ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš. Zatím nejsou známy příčiny toho, proč se splašková voda do pitné dostala. Kontaminovaná voda by se podle provozovatele řadu společnosti ČEVAK dále neměla dostat do vodovodní sítě v Prachaticích.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK/DPA/Ohlenschläger Klaus Autor: Ohlenschläger Klaus

Nemocnice pracuje v nouzovém režimu. „Omezili jsme provoz na nezbytně nutný tak, abychom jej zvládli,“ uvedl Čarvaš. Pacienti, kteří v nemocnici už byli, v ní také zůstávají. Přibližně 30 až 40 pacientů, kteří by měli být přijati nyní, zamířilo do okolních zdravotnických zařízení. „Odložili jsme také asi zhruba 30 plánovaných operací,“ uvedl Čarvaš.

Nejvíc opatření zasáhla dialyzační jednotku, o zhruba 30 pacientů se teď starají okolní nemocnice. Z Prachatic je tam převážejí sanity. Lékaři taky nechtějí spustit drahé přístroje, obávají se kontaminace.

Podle Lenky Zimmelové z útvaru marketingu a komunikace společnosti ČEVAK byla kontaminována voda ve studni, která slouží pouze nemocnici. Zaměstnanci firmy v pondělí odpoledne a v podvečer vodojem, který zásobuje nemocnici pitnou vodou, odčerpávali a budou ho po vyčištění znovu napouštět. Současně se snaží napojit nemocnici na vodovodní řad, případně jiné zdroje. Teprve potom se nemocnice vrátí do obvyklého režimu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Znečištěná voda v prachatické nemocnici

Jak uvedl provozní ředitel společnosti ČEVAK Lubor Tomanec, nemocnice by vodu měla mít do pondělního večera, nejpozději do úterního rána. Do té doby probíhá náhradní zásobování pomocí cisteren.

Vodu z vlastního vrtu momentálně používají v nemocnici jen na mytí a splachování.