Jeden z uprchlíků v Drahonicích má podezření na tuberkulózu

V detenčním zařízení v Drahonicích na Lounsku se podle informací ČT objevilo podezření na tuberkulózu. Uprchlík z Pákistánu je na plicním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Výsledky testů by měly být známé v pondělí. Drahonické zařízení má až do neděle zákaz přijímat a odesílat uprchlíky, potvrdil to jeho ředitel.

Detenční zařízení v Drahonicích
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Podezření se objevilo ve čtvrtek kolem 11:00 v souvislosti s výsledkem vyšetření rentgenu u jednoho z klientů, uvedla mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová. Muž byl poté převezený do ústecké nemocnice, kde jej údajně hlídá policie. V izolaci jsou dva další migranti, kteří s mužem byli v Drahonicích na pokoji.

„Zatím není potvrzena aktivní forma této choroby, probíhají vyšetření. Postupujeme standardním způsobem jako u jakéhokoli jiného pacienta, není to nic výjimečného,“ řekl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. 

Vladimír Valenta

Vladimír Valenta

hlavní hygienik ČR

„U uprchlíků, kteří proudí od začátku roku záchytnými zařízeními, se tuberkulóza vyskytla třikrát, dvakrát byla potvrzena.“

Vladimír Valenta

hlavní hygienik ČR

„Na základě rozhodnutí hygienika je v zařízení karanténa, k důvodu se vyjadřovat nebudu, ale máme to pod kontrolou,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty tuberkulóza nepředstavuje významné ohrožení. K přenosu dochází až po dlouhodobějším kontaktu s nakaženou osobou. V ČR je kolem 500 případů tuberkulózy ročně. V porovnání s dalšími státy světa patří toto číslo k nejnižším, dodal Valenta.

Do Drahonic přišli první uprchlíci v polovině října

Bývalá věznice v Drahonicích u Lubence na Lounsku, která se v roce 2013 zavřela po novoroční amnestii, je zařízením určeným pouze pro muže. K dispozici má 240 lůžek. Prvních 80 uprchlíků do objektu přijelo 12. října. Objekt je uzavřený, běženci ho nesmí volně opouštět. Areál je kvůli bezpečnosti obehnán dvěma ploty, ten vnitřní je navíc se žiletkovým drátem.

Poté, co ministerstvo vnitra oznámilo, že se budova otevře pro uprchlíky, vznikla protestní petice obyvatel Lounska, kterou podepsalo zhruba dvanáct set lidí. Se vznikem zařízení nesouhlasil ani Ústecký kraj. Obyvatelé přilehlého Lubence poslali dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), v němž si stěžují na to, že z oblasti podle nich vzniká i kvůli uprchlickému zařízení sociálně vyloučená lokalita.

Video V Drahonicích se objevilo podezření na tuberkulózu
video

V Drahonicích se objevilo podezření na tuberkulózu

V Drahonicích se objevilo podezření na tuberkulózu

Hlavní hygienik: Přenos vyžaduje dlouhodobější kontakt s nakaženou osobou