Hříbě divokého koně v Milovicích

V české přírodě se po staletích narodilo divoké hříbě

Stádo divokých koní v Milovicích se nečekaně rozrostlo. Jedné z klisen se narodilo hříbě. Podle zoologů zřejmě přijela březí už v lednu z Anglie, odkud tato zvířata pocházejí. Další hříbata by se měla čtrnácti klisnám narodit v dubnu. Divocí koně v Milovicích pomáhají spásáním stepní trávy s obnovou bývalého vojenského areálu. Po několika staletích je to první hříbě divokých koní, které se narodilo v české přírodě.

„Je to pro nás obrovská radost, i když nečekaná. Klisna musela přijet březí již z Anglie. Hřebec se totiž ke stádu připojil až v dubnu letošního roku, první hříbata počatá v Milovicích by tedy měla přijít na svět nejdříve v březnu příštího roku,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která stádo divokých koní přivezla letos v zimě z anglického Exmooru.

Hříbě divokého koně v Milovicích
Zdroj: ČTK
Autor: Česká krajina/Michal Köpping

Čtrnáct klisen a jeden hřebec spásají louky u Milovic od února. Ve stepním prostředí mají dostatek potravy i nutný klid. „Je to úžasně sehrané stádo, kde je jasně daná hierarchie. Klisny se prakticky nesetkávají v agresivních střetech,“ říká etoložka Martina Komárková z Výzkumného ústavu živočišné výroby.

Hříbě divokého koně v Milovicích
Zdroj: ČTK
Autor: Česká krajina/Michal Köpping

Koně, pocházející z anglického Exmooru, kde žijí od nepaměti ve volné přírodě, jsou v Milovicích od 28. ledna. Po aklimatizaci v menší ohradě byli 21. března vypuštěni na hlavní pastvinu o rozloze čtyřicet hektarů. Spásají místní step a jsou zcela bez přikrmování. Pomohou tak odvrátit ústup otevřené krajiny, která tvoří prostředí pro stále vzácnější druhy květin, motýlů a dalších ohrožených druhů.

Příští rok by se mohla ohrada rozšířit o padesát hektarů. Záležet bude na počtu narozených hříbat a na tom, jestli zoologové získají souhlas majitelů okolních pozemků.