Pacienty U svaté Anny zabaví dobrovolníci

Zlepšit psychickou pohodu pacientů, ukrátit dlouhou chvíli a pomoci trávit léčbu aktivněji. Cíle, které si vytyčilo DobroCentrum. Desítky dobrovolníků budou jeho prostřednictvím zpříjemňovat volný čas pacientům Fakultní nemocnice u svaté Anny.

V nemocnici pomáhají desítky dobrovolníků
Zdroj: ČT24

Místo sezení nad výkresy navštěvuje dvaadvacetiletá Justýna Hátašová každý týden alespoň na hodinu nemocnici. Konkrétně tu fakultní U svaté Anny v Brně. Studentka strojního inženýrství tam jako dobrovolnice tráví čas s pacienty. S Marií Pukovcovou třeba skládala puzzle, četly si a povídaly. „Dneska se mi to líbilo, příště to může být zase, ráda to uvítám,“ svěřila se pacientka. 

Justýna se zapojila do projektu DobroCentrum. „O DobroCentru jsem se dozvěděla na internetu. Spousta lidí by si myslela, že mi to ubírá čas a energii, ale já si to nemyslím. Já se takto dostanu k úplně jiným lidem, strávím tady s nimi čas,“ chválí si dobrovolnice.

Video Dobrovolnice Justýna Hátašová o projektu DobroCentrum
video

Dobrovolnice Justýna Hátašová o projektu DobroCentrum

Myšlenka DobroCentra vznikla před třemi lety, zrealizovat se ji ale podařilo až letos. Kromě Justýny Hátašové se od září přihlásilo dalších 73 dobrovolníků. Převážně jde o studenty. Zájem ale projevili i někteří zaměstnanci nemocnice.

„Dobrovolníci, kteří se zaregistrují na našich webových stránkách, pak se mnou absolvují vstupní pohovor. Následně musí projít jednodenním školením a dostanou se k psychologovi, který s nimi probere jejich motivaci,“ popsala manažerka projektu Svatava Kalná.

Do nemocnice musí dobrovolníci podle pravidel docházet minimálně na jednu hodinu týdně. Do budoucna budou ale povinné návštěvy častější. Dobrovolníci budou zatím navštěvovat hlavně rehabilitační a doléčovací středisko v Novém Lískovci. V budoucnu mají pomáhat i v dalších částech nemocnice.

Podobný projekt funguje třeba i ve Fakultní nemocnici Brno. Dobrovolníci z centra Motýlek tam pomáhají už od roku 2002.