Vrbětice bez munice - odvoz výbušnin možná skončí už v lednu

Ve vrbětickém areálu zbývá vyskladnit munici z posledních deseti objektů. S materiálem odjelo z tamních skladů už více než 400 nákladních vozů. Podle původních plánů mělo vyskladňování trvat až do května příštího roku, dle nového odhadu by mohlo skončit už na začátku nového roku. Od prvního výbuchu v areálu muničních skladů na Zlínsku uplynul o víkendu rok.

„Původní plán počítal s tím, že pokud všechno dobře půjde, tak by celý areál měl být vyskladněný ve druhém čtvrtletí roku 2016. Současný plán počítá s lednem příštího roku," uvedl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Dodal, že zbývá celkem dvanáct skladů. „Ve dvou skladech má společnost Bochemie uskladněný chloristan amonný, který není výbušninou," vysvětlil. Celkem k dnešnímu dni se podařilo vyskladnit 28 skladů ze čtyřiceti.

Video Studio ČT24
video

Munice by měla být vyskladněna už za pár týdnů

Areál bude dlouho kontaminovaný

Poté, co bude odvezena munice i ze zbývajících objektů, tak mohou pyrotechnici začít prohledávat i dva sklady, které loni explodovaly. Při prvním výbuchu tehdy zahynuli dva muži. „Po ukončení vývozu budou ohledána dvě epicentra v rozsahu jednoho až dvou měsíců," řekl ředitel Pyrotechnické služby Michal Dlouhý.

Prohledávat je budou pyrotechnici, kteří jsou na místě už od prvního výbuchu. Ti tam pracují neustále v počtu tři až deset osob.

Uvedl také, že i poté zůstane areál kontaminovaný rozházenou municí. „Je ve stadiu poškození, takže s aktivními částmi. Pak bude potřeba komplexní pyrotechnická asanace, než bude moci být zpřístupněn," doplnil Dlouhý. Okolí areálu se však bude čistit zřejmě několik let.

Neznámému viníkovi hrozí až 15 let

Zatím neznámému pachateli hrozí podle státního zástupce Leo Foltýna až patnáctileté vězení za úmyslné obecné ohrožení. Souběžně s hledáním viníka policie zahájila také druhé trestní řízení. Obvinila pět fyzických osob a dvě právnické osoby za vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence. Podle Foltýna by měla být obžaloba podána do několika dnů. Hrozí jim až 12 let za mřížemi.

Dodal, že  se jednalo o zakázané protipěchotní miny typu MON-100 a MON-200. "Šlo o asi pět set kusů. Tyto protipěchotní miny jsou zakázány jak právními normami České republiky, tak i mezinárodněprávními normami, které navazují na Ottawskou konvenci," uvedl Foltýn.

Obviněny byly společnosti Excalibur Army a Real Trade, které jsou součástí holdingu Excalibur Group. Ty se již dříve obvinění bránily s tím, že miny nepovažuje za zakázané ani maďarský stát, od kterého je firma získala. Miny měly být údajně rozebrány, aby mohla být využita v nich obsažená trhavina.

Našlo se téměř 700 kusů munice

Velitel zásahu Jaromír Tkadleček upozornil, že ze 690 kusů nalezené munice, se kterými pracovali pyrotechnici, tak bylo 115 kusů aktivních a jednoznačně by ohrožovaly život. „U té munice to není konečné číslo. Některé prostory prohledáváme i podruhé nebo potřetí a nalézáme další munici," vysvětlil.

Podle něj stále nebyla prozkoumána všechna místa. „Do rozsáhlého pyrotechnického průzkumu a asanace to má daleko," řekl v souvislosti s tím, že při pracích dochází také k úrazům například policistů a vojáků. „Naštěstí se jednalo o lehčí úrazy," okomentoval situaci Tkadleček. Celkově je v jeden časový okamžik nasazeno vždy 114 až 130 vojáků i policistů.

Ti stále střeží okolí areálu, kde je bezpečnostní perimetr, který má nyní v obvodu deset kilometrů. Je tedy od dubna o čtyři kilometry kratší. Kvůli němu musely některé společnosti požádat o povolení k podmínečnému provozu. „Šest žádostí je vyřešeno kladně, takže buď běžely, nebo běží. A dvě žádosti jsou v současné době v řešení," uzavřel velitel zásahu. Právě zmíněná Bochemie má povolený částečný provoz podniku.