Opencard má fungovat dál, vrchní soud zamítl odvolání EMS

Vrchní soud zamítl odvolání firmy eMoneyServices (EMS) a potvrdil platnost předběžného opatření, kterým se Praha domáhá dalšího fungování Opencard. Výdej karet, který v uplynulých týdnech několikrát zkolaboval, byl měl být bez problémů. Výpadky by se neměly opakovat. Řekla to primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle majitele karty, firmy EMS, ale rozhodnutí soudu nic neznamená. Nadále platí hrozba, že od čtvrtka nebude možné karty vydávat, reagoval mluvčí EMS Martin Opatrný.

Praha nemá s firmou EMS uzavřeny smlouvy na podporu systému Opencard. Tvrdí, že za projekt, který v minulosti stál přes 1,7 miliardy korun, nezaplatí už ani korunu. Předběžné opatření na návrh magistrátu vydal pražský městský soud na začátku roku.

„Předběžné opatření je jen nástroj, jak se vypořádat se současnou situací. Prosím Pražany o trpělivost a doufám, že už za pár měsíců jim nabídnu lepší a modernější produkt, který nebude stát ani zlomek toho co ta červená karta,“ uvedla primátorka.

Certifikátům skončí platnost tento čtvrtek

„Pro nás se situace nijak nemění,“ řekl mluvčí eMoneyServices Opatrný. Jde jen o předběžné rozhodnutí, nikoli o konečný verdikt v soudním řízení. „Do doby pravomocného rozhodnutí nebudeme na svém přístupu vůbec nic měnit,“ doplnil.

EMS magistrát žalovala kvůli nezaplacené podpoře projektu. S certifikáty, jejichž platnost po několikerém prodloužení skončí ve čtvrtek a na nichž závisí vydávání nových karet, podle něj nemá předběžné opatření nic společného.

Kupon v telefonu, na čipové kartě nebo klasicky na papíru

Magistrát podle primátorky pracuje na náhradním řešení, které problémy s Opencard vyřeší jednou provždy. „Město už nikoho nebude nutit k držení Opencard, v blízké budoucnosti si Pražané budou moci vybrat, jestli si svůj kupon nahrají do telefonu, na čipovou kartu nebo budou mít v peněžence klasický papírový kupon. Elektronický kupon si dobijí ze svého obývacího pokoje a nebudou muset někde na Andělu vystávat nesmyslné fronty,“ doplnila.

Kartu Opencard, která slouží především jako tramvajenka, vlastní asi 1,2 milionu lidí. Kvůli problémům a nejistotě, zda bude možné vydávat nové karty, se vedení Prahy rozhodlo vydávat cestujícím MHD papírové kupony.