Žádné dudy nebo hoboje: Praha chce více regulovat pouliční umění

Pražský magistrát chce zpřísnit regulaci pouličního umění. Přibýt mají ulice, kde se živá hudba vůbec nesmí objevit a z historického centra má zmizet i zvuk některých konkrétních nástrojů – třeba dud nebo hoboje. Pouliční produkce je v ulicích hlavního města povolena více než dva roky, Praha už ale loni sáhla k první změně: vznikl seznam 18 míst, kde je tzv. busking zcela zakázán, nebo částečně omezen.

Video Události
video

Vyhlášku ještě musí schválit rada a zastupitelstvo

Teď mají přibýt další taková místa, třeba Mostecká ulice v centru Prahy. Zůstat by tam mohla jen tzv. tichá produkce, jako je třeba pantomima nebo živé sochy. Právě o to usiloval pan Kubičík. Spolu se sousedy si na hluk od takzvaných buskerů opakovaně stěžoval. „V létě nám buskeři přímo pod okny vytváří hudbu nebo spíše hluk od desíti hodin ráno do devíti, někdy deseti hodin večer.“

V nově navrhované vyhlášce má na seznam přibýt deset míst: třeba náměstí I. P. Pavlova nebo Tylovo náměstí na Praze 2. Už teď jsou zpěv nebo hra na hudební nástroje zakázány třeba v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí, v Husově, Jilské nebo Karlově ulici.

Vyhláška ale nebude řešit jen kde, ale také jak a na co se smí hrát. Nově by mělo být v celé památkové rezervaci zakázáno hrát na žesťové nástroje bez dusítka, bicí nebo používat jakékoli zesilovací zařízení.

Podle ředitelky živnostenského a občanskoprávního odboru magistrátu Evy Novakové se Praha omezením vybraných nástrojů inspirovala ve Vídni. „Při pouliční umělecké veřejné produkci je taktéž zakázáno používat bubny, jiné hlasité hudební nástroje či předměty, jsou-li použity namísto hudebních nástrojů. Žesťové a jiné hlasité nástroje, které to umožňují, zejména saxofony, lze při pouliční umělecké veřejné produkci používat výhradně s tlumičem zvuku,“ píše se v návrhu vyhlášky.

Busking
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sakchai Lalit

Praha hodlá omezit i čas, po který mohou hudebníci zůstávat na jednom místě. V lichých hodinách by směli hrát pouze na levém břehu Vltavy, v sudých by se museli přesunout na druhou stranu řeky. Prakticky by se tak na jednom místě mohli zdržet maximálně 60 minut. To je podle některých buskerů likvidační. Tvrdí to třeba pan Wehle, který v Praze hraje 25 let. „Tahle vyhláška je hrozná… takhle to nebylo omezený nikdy.“

Připravovanou vyhlášku hlavního města už schválila Praha 1. Té se problém týká nejvíc. „Práva každého buskera by měla končit tam, kde začínají práva jiných,“ tvrdí radní Ivan Solil. Vyhlášku už projednával i výbor zastupitelstva pro kulturu, ještě ji ale musí schválit rada i zastupitelstvo hlavního města. Třeba piráti už avizovali, že ji nepodpoří.