Česko pomáhá Ukrajině penězi i léčbou. Na východ se vydává charita ze Znojma

Česká republika letos pošle na pomoc Ukrajině dvakrát více peněz než vloni. Celkem 90 milionů míří hlavně na humanitární projekty a rozvoj. Na místě působí i české organizace, na východ se vydává například charita ze Znojma. Krom toho se v Česku léčí řada zraněných. V hradecké nemocnici pečují o dívku, které lednový výbuch v Donbasu vážně zranil nohu.

18. ledna zasypaly město Uhlehorsk na východní Ukrajině rakety a dělostřelecké granáty. Přímý zásah dostal i dům, v němž si s dvěma kamarády hrála devítiletá Taťána. „Lidé vyšli z domů a začali děti hledat. Dívenka byla v době výbuchu na gauči, který se převrátil a přikryl ji,“ vzpomíná sousedka Naďa Suchanovská.

Trosky domu, v němž byla Taťána zraněna
Zdroj: ČT24

Chlapci štěstí neměli. Zřítil se na ně strop, na místě přišli o život. Taťánin otec se dál stará o dům, zdravotní stav dcery sleduje na dálku. „Samozřejmě, že mám radost, abych se neradoval. Mám velkou, obrovskou radost,“ těší Dmitrije Kovala, že se jeho dceři dostalo zdravotní péče v České republice.

V Hradci Králové je s Táňou její matka, která ve Fakultní nemocnici sleduje úspěšnou práci tuzemských neurochirurgů. Ti léčí válečné zranění vůbec poprvé. „Je mi tu dobře. Nenudím se. Dostala jsem dárky. Dvě panenky, méďu, kuchyňku,“ usmívá se malá pacientka.

Taťána podstupuje v hradecké nemocnici rehabilitaci
Zdroj: ČT24

„Rehabilituje, snažíme se ji stavět, chodí o francouzských hůlkách, dělá velké pokroky. Je to úžasné dítě, spokojené, perfektně spolupracující,“ říká neurochirurg Martin Kanta. Pacientka zůstane v péči lékařů ještě alespoň tři měsíce. Pak se chce s maminkou vrátit na Ukrajinu.

Léčbu Taťány platí ministerstvo vnitra jako součást mezinárodního projektu. Celkem letos Česko pomůže Ukrajincům devadesáti miliony, což je oproti loňsku dvojnásobek. „Peníze jsou využity na zajištění základních životních potřeb obyvatelstva, jako jsou například voda, potraviny, léky,“ vysvětluje Irena Valentová, zástupkyně ředitelky tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Video Události
video

Události: Česká pomoc Ukrajině

Události: Česká pomoc Ukrajině

Charita ze Znojma vyráží na pomoc přesídleným Ukrajincům

Znojemská charita míří na východ

Na Ukrajinu znovu vyráží také charitativní organizace ze Znojma. Penězi především z Tříkrálové sbírky Znojemští zemi podporují už 15 let, letos ale vůbec poprvé míří až na východ. Pomoci chtějí hlavně lidem, kteří museli opustit své domovy a žijí v uprchlických centrech. Vnitřně přesídlených lidí je na Ukrajině kolem dvou milionů.

„Vydáváme se do Charkova, Kramatorsku, Dněpropetrovsku a případně do dalších míst, kam nás vezmou naši průvodci. Potom se vrátíme na západ Ukrajiny, kam jezdíváme většinou,“ popisuje plán cesty ředitel znojemské charity Evžen Adámek. Pomáhat budou vnitřním uprchlíkům, sirotkům i těm, kdo potřebují lékařskou pomoc.

Společně s lidmi ze Znojma na Ukrajinu pojede i vojenský kaplan, který je se situací na východě obeznámen. „Ví, kam se obrátit, abychom zjistili, zda jsou místa, kam pojedeme, bezpečná,“ vysvětluje Adámek. „Dále se nám budou věnovat místní lidé, kteří na východě bydlí a pracují v charitě. Myslíme si, že naše bezpečnost je dobře zajištěná,“ nemá Adámek z cesty obavy.

Z peněz vybraných v České republice se také financovalo vzdělání ukrajinských psychologů, kteří v Praze absolvovali školení krizové intervence. „Ta je v těchto dnech velmi potřebná. Lidé nejenom cítí nejistotu, protože neví, co bude dál, ale mnozí z nich přišli o své blízké a v současné době prožívají těžká životní traumata,“ konstatuje Adámek.