Soud potrestal podmínkou 23 zastupitelů Liberce

Tříměsíční podmíněné tresty s lhůtou na jeden rok uložil v pátek okresní soud 23 zastupitelům Liberce, včetně exprimátora Jiřího Kittnera (ODS) a současné radní Zuzany Kocumové (Změna). V roce 2007 schválili nevýhodný prodej dvou městských pozemků, čímž měli městu způsobit škodu 2,5 milionu korun. Komunálním politikům hrozily za porušování povinnosti při správě cizího majetku až tři roky vězení.

Obhajoba požadovala zproštění obvinění, státní zástupkyně podmínky. Verdikt není pravomocný, obhájci některých politiků se na místě odvolali. Soudkyně město s nároky na náhradu škody odkázala na civilní řízení.

Bez péče řádného hospodáře

V případu se posuzoval obchod z dubna 2007, kdy město prodalo dva pozemky v Doubí o rozloze téměř 3400 metrů čtverečních bez výběrového řízení téměř za 1,5 milionu korun. Manželé Volavkovi za jeden pozemek zaplatili 875 korun za metr čtvereční a za druhý 350 korun za čtvereční metr. Soudkyně Lenka Zhoufová se řídila posudkem Národohospodářské fakulty VŠE v Praze. Znalci dospěli k ceně 1200 korun za metr čtvereční, tedy zhruba čtyři miliony korun za oba pozemky. „Způsobená škoda je tak ve značné výši,“ uvedla Zhoufová.

Obhajoba revizní posudek označovala za nepřezkoumatelný. „Tak nekvalitní posudek jsem za 30 let praxe neviděl,“ uvedl obhájce Alexander Šoljak. Veškeré námitky obhajoby ale soudkyně zamítla. Komunální politici se bránili také tím, že rozhodovali na základě podkladů od úředníků. Podle Zhoufové se ale nechovali s péčí řádného hospodáře.

Státní zástupkyně Martina Dědková byla s verdiktem spokojena. „Soud rozhodl v podstatě v souladu s mým návrhem. Lhůtu na odvolání jsem si ponechala, protože došlo k mírné úpravě popisu skutku, co se týče výše škody,“ uvedla Dědková. V obžalobě byla škoda o milion vyšší, soudkyně ji snížila na základě závěrů revizního posudku.

Obhajoba: Podobné prodeje se dějí všude

Podle obhájců jde o pseudokauzu, kterou se trestní soud vůbec neměl zabývat. Tvrdí, že by obdobně soudy musely stíhat zastupitele po celé zemi. „Jsem přesvědčen o tom, že podobné prodeje se děly a dějí všude,“ řekl obhájce Oldřich Filip. „Kdyby byla obžaloba důsledná, tak bude kriminalizována celá Česká republika.“ V minulosti se například podle něj ve velkém prodávaly byty i za desetinu ceny.

Okresní soud zastupitele před tím dvakrát osvobodil, rozhodnutí ale bylo v obou případech zrušeno. Pro prodej v dubnu 2007 hlasovali všichni tehdejší zastupitelé z ODS, ČSSD a Unie pro sport a zdraví, jeden komunista a dvě zastupitelky Strany zelených. Mezi obžalovanými jsou tehdejší primátor Jiří Kittner a současná radní Zuzana Kocumová.