Špičkoví profesionálové z ČT poradí v Příbrami školním štábům, jak se dělá televize

Česká televize zasvětí už počtvrté školní televizní štáby z celé republiky do přípravy i zákulisí zpravodajství, diskusních pořadů, sportovních přenosů i hrané tvorby na akci Jak se dělá televize. Během dvou dnů budou na příbramském gymnáziu se žáky a studenty z rekordních čtrnácti škol besedovat a přednášet jim například Václav Moravec, Jakub Železný a Robert Záruba. Společný projekt ČT a příbramské školní GymTV „Jak se dělá televize s Českou televizí“ se uskuteční v pátek a v sobotu 16. a 17. října.

Meteoroložka Taťána Míková na příbramském gymnáziu v roce 2012
Zdroj: ČT

„Česká televize patří se svým pořadem Zprávičky mezi pouhou jedenáctku evropských televizních stanic, které se systematicky zabývají pravidelným dětským zpravodajstvím. Školní týmy navíc zapojujeme i do skutečně odvysílaných reportáží, a tím podporujeme jejich znalosti a dovednosti v multimediální oblasti,“ řekla tisková mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Projekt Jak se dělá televize s Českou televizí je podle ní pomyslným vyvrcholením vzájemné dlouhodobé spolupráce. „Musím říci, že i pro nás, televizní profesionály, je to díky vnímavému a interaktivnímu publiku velmi obohacující zkušenost,“ dodala Plívová.

Odborníci z ČT ukazují žákům a studentům cestu, jak se v budoucnu mohou stát profesionály

Mezi osobnosti televizní obrazovky, které se tohoto setkání účastní opakovaně, patří i Jakub Železný, vedoucí moderátor zpravodajství České televize: „Předávání poznatků z naší práce těm, kteří se o ni zajímají, je pro nás ve zpravodajství České televize velmi důležité. Moc rád se potkávám se studenty, kteří jsou obvykle hodně zvídaví a tím i inspirativní. Vždycky si říkám, kolik z nich se třeba jednou stane našimi kolegy.“

Generální ředitel ČT Petr Dvořák na akci Jak se dělá televize v roce 2012
Zdroj: ČT

Návštěvníci akce se dále mohou těšit na ředitele programu České televize Milana Fridricha, sportovního komentátora Roberta Zárubu, moderátora diskuzních pořadů Václava Moravce, meteoroložku Taťánu Míkovou, investigativního žurnalistu Marka Wollnera či moderátora Studia ČT24 Tomáše Drahoňovského.

Hranou tvorbu České televize zastupuje výkonný producent Jaroslav Kučera, dětské zpravodajství pak dramaturg pořadu Zprávičky Petr Kopecký.

„Dlouhodobé spolupráce s Českou televizí si vážíme. Studenti velmi oceňují, když se mohou setkat se známými tvářemi, ale také s odborníky na jednotlivé technické disciplíny. Pro pracovníky České televize to může být zase cenná zpětná vazba z řad diváků,“ řekl vedoucí školní televize GymTV Josef Fryš.

Přenosový vůz ČT na akci Jak se dělá televize v roce 2012
Zdroj: ČT

 

Vedle příbramské školní televize, která je iniciátorem celého projektu, na setkání zamíří také televizní týmy ze základních a středních škol z Opavy, Kolína, Broumova, Litomyšle, Ústí nad Labem, Rumburku, Prahy, Liberce, Chomutova, Borohrádku, Návsí a hned dvě školní televize přijedou ze Zlína.

Školní štáby ukážou ostatním své nejlepší reportáže

 

Kromě besed a přednášek čeká na návštěvníky akce prezentace tvorby jednotlivých školních štábů. Veškerý dvoudenní program je veřejnosti volně přístupný. Na specializované webové stránce bude rovněž možné zhlédnout vybrané besedy on-line.

Česká televize se prohlubování mediální gramotností dětí věnuje dlouhodobě. Ať již prostřednictvím pravidelného dětského zpravodajství, zapojením školních štábů do vysílání nebo podporou akcí typu Jak se dělá televize s Českou televizí. Přímo na Kavčích horách také pořádá pro děti ze školních televizí celodenní praktické workshopy s názvem Televize v televizi.