Strážníci v Plzni mění image. Místo hromadění pokut půjdou víc mezi lidi

Městská policie v Plzni stojí na začátku své nové etapy. Podle plánu, který prošel městským zastupitelstvem, by se strážníci měli víc přiblížit lidem a zaměřovat se na závažnější problémy. Změní se i jejich hodnocení. Město by nový koncept měl stát čtyřicet milionů korun ročně navíc. Opozice se ale bojí, že město nakonec peníze v rozpočtu nenajde. 

Městští policisté si mají u obyvatel města vylepšit své jméno a stát se jejich důvěryhodnými partnery. Na svá místa by se proto měli vrátit okrskoví strážníci. Bude jich třicet a každý bude mít na starost svůj rajón. Lidé je budou v terénu potkávat každý den a mohou s nimi řešit konkrétní problémy. 

Strážník by pak nově neměl být hodnocený podle toho, kolik přinese pokut za nasazené botičky a jiné přestupky, ale podle toho, jak závažný problém dokáže vyřešit. „Naším heslem je, že strážník je přítel občana a podle toho se má také chovat,“ dodává velitel městské policie Karel Mach. 

Prioritou všech hlídek proto budou pochůzky zaměřené na veřejný pořádek. Činnosti, jako je přeprava osob na záchytku, odchyt zvířat nebo tísňová linka pro seniory, bude mít nově na starosti specializovaný motorizovaný útvar, který bude vyčleněný z obvodní služebny v Plzni na Borech.

Americká ulice pod drobnohledem

Koncepce městské policie přináší i změny v organizaci. Stávající počet sedmi obvodních služeben a čtyř stanic s sebou totiž nese zvýšené provozní náklady a vyžaduje i velký počet strážníků na pozicích středního managementu. Služebny by se proto měly restrukturalizovat a stanice pod ně sloučit.

Větší pozornost by pak strážníci měli věnovat Americké ulici v centru Plzně, a to především večer, kdy se z ní stává riziková oblast. Vedle posílení hlídek budou do akce zapojení i psovodi a možná se rozšíří i kamerový systém. Během nočních směn bude od pátku do neděle posílená i služebna ve středu města.

Video Události v regionech (Praha)
video

Městská policie v Plzni stojí na prahu nové etapy