Bojkovické náměstí navrhli studenti. Přivydělali si, obec ušetřila

Ušetřili a neprohloupili. Bojkovice na Zlínsku mají nové náměstí, které jim navrhli studenti architektury. Za jejich projekty radnice zaplatila zlomek ceny, než jakou by požadovaly zavedené projekční firmy

Bojkovické náměstí
Zdroj: Ateliér KOSA

Zadání tamní radnice znělo jasně. Vymyslet podobu prvního náměstí v historii Bojkovic. Nakonec radní vybírali ze sedmnácti návrhů a vyhrála předloha číslo čtyři studentů architektury, podle které i náměstí upravili. Návrhy byly uveřejněné na webu města a místní si mohli zvolit, jakou podobu náměstí chtějí.

Projekty náměstí vypracovali studenti jako seminární práci, a splnili si tak povinnost vůči škole. Další přínosem pro ně byla práce na reálné zakázce a také si přivydělali. Bojkovice totiž třem nejlepším vyplatily odměnu 10 tisíc korun.

A pořád ještě ušetřily. Rozdíl mezi cenou za studentský a profesionální projekt je výrazný. „Mohl se klidně pochybovat kolem sto tisíc," řekl Josef Sátora z Ústavu architektury Fakulty stavební VUT Brno.

Spolupráci se studenty chtějí i další obce

Další podobnou výzvou pro studenty je modernizace návsi ve Strání. V úvahách tam jdou ale ještě dál. Chtějí i multifunkční halu na sport i kulturu. Pokud návrhy studentů projdou, bude se náves přestavovat už příští rok. Dobré reference se rychle rozkřikly - o návrhy na rekonstrukci pěší zóny hodlá studenty požádat i Uherský Brod.

Pokud by práce neodpovídala představám obce nebo by žádní studenti zadání nevyužili, tak by obec postupovala standardně a na vytvoření projektu by uspořádala klasické výběrové řízení.