Další stanice metra – Anděl – je bezbariérová

Pražský dopravní podnik zprovoznil ve stanici metra B Anděl nový výtah – stanice se tak stala bezbariérovou. Jeho výstavbu uvítali vozíčkáři a handicapovaní, při otevření byli přítomni členové hudební skupiny Tap Tap. Letos v srpnu zprovoznil dopravní podnik nový výtah ve stanici I. P. Pavlova, v příštím roce chce zahájit stavbu dalších tří.

Stanice metra Anděl je nově bezbariérová
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Výtah ústí na ploše u kancelářských budov, nedaleko výstupu ze stanice metra směrem k Andělu. „Stanice Anděl je klíčovým dopravním uzlem metropole. Bezbariérový přístup zde zoufale chyběl,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Výtahy jsou ve stanici ve skutečnosti dva, jeden z povrchu zamíří do mezipatra, druhý sveze cestující na nástupiště. Celkem jsou hluboké 30 metrů, přestupní chodba měří 80 metrů.

Bezbariérový přístup neslouží jenom vozíčkářům a rodičům s kočárky, ale všem, kteří jsou omezeni v pohybu, řekl zastupitel a předseda magistrátního sociálního výboru Patrik Nacher.

„Klíčové pro další vývoj bude financování bezbariérovych úprav. Rada schválila koncepci pro veřejnou dopravu bez bariér do roku 2025 a teď bude nutné fakticky potvrdit, že to myslí vážně. Těší mne, že si o bezbariérovost v minulosti výrazně řekli sami Pražané a že v demokratické společnosti je hlas občanské společnosti slyšet,“ sdělil Erik Čipera z občanského sdružení Asistence, které pomáhá vozíčkářům.

Náklady na stavbu dosáhly zhruba 93 milionů korun. Peníze získal dopravce také z evropských fondů, šlo o 84,2 milionu korun.

Další výtahy – Karlovo náměstí, Palmovka a Roztyly

Dopravní podnik by podle generálního ředitele Jaroslava Ďuriše v příštím roce měl započít stavbu tří nových výtahů, a to ve stanicích metra B Karlovo náměstí a Palmovka a ve stanici Roztyly na trase C. Jejich cena ještě není známa. „Na Roztylech se nám nicméně podařilo výstavbu urychlit a začne ještě letos,“ řekl Ďuriš.

V Praze je 61 stanic metra, z nich jsou čtyři desítky bezbariérových. Nejméně bezbariérových stanic je na trase A, celkem devět stanic.

Město už loni za bývalého vedení magistrátu schválilo koncepci bezbariérové Prahy. Počítá s výstavbou bezbariérových zastávek, nových výtahů ve stanicích metra i nákupem nízkopodlažních vozů. Všechny práce mají být podle schváleného materiálu dokončeny do roku 2025.

Podle koncepce by měly být v roce 2017 nové výtahy například na trase A na Staroměstské či na Náměstí Míru. O rok později by měla přijít na řadu stanice Jiřího z Poděbrad, v roce 2019 Flora a do roku 2025 Dejvická a Hradčanská.