Praha u soudu neuspěla. Za Škodův palác musí dál platit 200 milionů ročně

Odvolací soud zamítl žalobu Prahy na firmu Copa Retail, od které si město pronajímá Škodův palác. Město požadovalo změnu nájemného, které je údajně přemrštěné. Praha za sídlo úředníků vydává 200 milionů ročně, smlouva platí do roku 2026. Po verdiktu Městského soudu v Praze už se může jen dovolat k Nejvyššímu soudu. Copa Retail ale tvrdí, že Praze už v minulosti slevu na nájemném nabídla. Město prý ovšem na nabídku nereagovalo a podle firmy kvůli tomu přichází o 135 tisíc korun denně.  

„Odvolací soud považuje rozsudek soudu první instance za věcně správný,“ uvedl soudce Vladimír Fučík. Nájemné a cena za služby byly podle něj vzájemnou dohodou obou stran, kterou Praze navíc v roce 2006 doporučila zvláštní komise i právníci. Nelze se proto nyní domáhat změny tohoto projevu vůle, uvedl.

Praha se domáhala změny výše nájemného a inflační doložky. Nájemné je podle města přemrštěné. Město se s majitelem Škodova paláce soudí ještě o 600 milionů, které údajně zaplatilo na nájmu navíc. Soud v Praze 8 část žaloby o vrácení nájemného vyloučil k samostatnému řízení, termín soudního řízení zatím stanoven nebyl.

Škodův palác
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Třeštík

Podle právníka hlavního města Jaromíra Císaře se budou advokáti nyní domlouvat s vedením města, jak dál postupovat. „Město může samozřejmě podat dovolání, ale nechci nyní předjímat, zda bude podáno,“ řekl. Ještě se poradí se zástupci města, zda budou chtít, aby zamítnutá žaloba byla posuzována i v druhém řízení o vrácení části nájemného.

Copa Retail: Praha denně přichází o 135 tisíc

Právní zástupci firmy Copa Retail se k rozhodnutí soudu odmítli vyjádřit. Šéfka Copa Retail Abigail Schaeffer ale poznamenala, že firma městu v minulosti nabídla slevu na nájemném, Praha na to ale zatím nereagovala. „Slevu je přitom možné poskytnout pouze na budoucí nájemné, nikoliv zpětně. Spolu s plynoucím časem se tedy snižuje i celková nabídnutá sleva. Namísto vzájemné dohody a z ní plynoucího snížení nájemného tak město přichází o 135 tisíc korun denně,“ upozornila Schaeffer.

Praha i Copa Retail nezávisle na výsledku soudu už dříve uvedly, že jsou ochotny jednat i mimosoudně. „Naším cílem je, aby Praha platila méně za Škodův palác. Toho se budeme snažit dosáhnout nejen soudně, ale i mimosoudně. Pokud by předchozí politická reprezentace pokračovala v mimosoudních jednáních, mohla zjistit, nakolik je druhá strana ochotna k seriózním ústupkům, a současných soudních tahanic mohla být Praha ušetřena,“ řekla ke sporu primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Nájemní smlouvu město uzavřelo v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Ve Škodově paláci od roku 2006 sídlí většina magistrátních úředníků. Praha původně odhadovala, že přestěhováním a pronájmem uvolněných budov ročně ušetří desítky milionů korun. Místo toho platí stovky milionů a magistrátní budovy zejí prázdnotou.