Skončí v Hradci Králové mezinárodní kongresy? Aldis se soudí o pozemky se státem

Existenční nejistota a otazníky nad mezinárodními kongresy a kulturou v Hradci Králové. To je stav letitého sporu o parcely pod kongresovým centrem Aldis, největším kulturním domem v Královéhradeckém kraji. Větší část plochy totiž patří státu a ten chce doplatit nájem za osm let zpět. Zastupitelé se to teď dozvěděli od primátora.

Kongresové centrum Aldis v Hradci Králové
Zdroj: ČTK Autor: Brož Karel

Koncerty, divadla, sympozia, výstavy. To vše je v hradeckém kongresovém centru v ohrožení. Aldis po léta neplatil nájem za necelých 30 tisíc čtvereční metrů státních parcel pod budovou a v okolí.

„Přesný dluh je sporný a o jeho výši musí rozhodnout soud. Za užívání dosud žalujeme Aldis o částku 68 211 878 korun a o úroky z prodlení,“ konstatovala ředitelka Úřadu pro zastupování státu v Hradci Králové Hana Seidlová.

Ředitel Aldisu Tomáš Faltus ale oponuje - podle něj kongresové centrum nedluží státu vůbec nic: „Spor je z mého pohledu ne zcela smysluplný. My tvrdíme, že pozemky užíváme právoplatně, že pozemky jsou naše,“ uvedl.

Problém má kořeny ještě v době socialismu, kdy stát na levém břehu Labe kongresové centrum postavil. Dlouho se přitom zdálo, že pozemkový spor je jednou pro vždy vyřešený. Soudy totiž v minulosti rozhodly, že parcely patří Aldisu a katastr je tak zapsal.

Případ zvrátil Nejvyšší soud - stát chce přes 68 milionů

Jenže klid trval jen do letošního léta, kdy Nejvyšší soud vyhověl dovolání státu a pohled na spor změnil. Nižší soud, tedy krajský, musel názor vyšší instance respektovat a sporné parcely určit zase za státní. A stát teď chce nájem za osm let zpátky. Přes 68 miliónů korun.

Podle hradeckého primátora Zdeňka Finka (HDK) přitom nejde o to, aby město společnost Aldis za každou cenu vlastnilo. Jde hlavně o to, aby fungovala jako kongresové centrum. „A tady vidím největší riziko, že při shodě určitých negativních průsečíků by mohla přestat fungovat,“ dodal Fink.

Aldis patří městu a odborům. Teď zkouší prodat sousední dům a navýšit tak rezervu o 25 miliónů korun. Platbě nájmu se brání dovoláním k Nejvyššímu soudu. Pokud neuspěje, chce pozemky od státu koupit. Desítky miliónů korun by museli zaplatit akcionáři.

Video Události v regionech (Praha)
video

Spor o pozemky pod kongresovým centrem Aldis