Prošlapanou beskydskou Lysou horu zpevní štětované chodníky

Vrchol Moravskoslezských Beskyd prochází proměnami. Lesy a správa chráněné oblasti zpevňují metodou štětování turistické stezky, které ročně prošlapou statisíce turistů. Chodníky z kamenů skládaných na výšku, které jsou například v Krkonoších, mají omezit vytváření zkratek a chránit vrchol před vodní erozí.

Lidé, kteří pravidelně chodí na Lysou horu, stále přibývá. Patří mezi nejnavštěvovanější vrcholy v Česku. Loni tam podle odhadů Klubu českých turistů vystoupalo přes čtyři sta tisíc lidí, rok předtím tři sta padesát tisíc. Frekvenci lidí na stezkách, kterých vede na vrchol několik, zvyšují také takzvaní Lysaři. Ti nejhorlivější chodí nahoru i třistakrát ročně, někteří dokonce denně.

Stezky prošlapaly statisíce turistů

Části některých stezek byly hodně rozbité a lidé si zkracovali cestu mimo ně, což ochránci přírody marně zakazují. Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy získala na zpevňování chodníků peníze z ministerstva životního prostředí. Podle Jiřího Lehkého ze správy nemá rozsah úprav stezek, ktetré začaly v minulém roce, obdoby.

Video Studio ČT24
video

Lysá hora prochází proměnami

Turisté to vítají. „Máme z toho radost. Prospěje to přírodě, a pokud budou chodníky udělané tak dobře jako v Krkonoších, bude se po nich dobře chodit,“ uvedl Jiří Stejskalík z Klubu českých turistů. Připomenul, že v minulosti už štětované chodníky v Beskydech byly, jejich poslední zbytky ale spláchly povodně na konci devadesátých let. Další opatření, které má Lysou horu chránit před erozí, je zalesnění severního svahu původními dřevinami.

Stavby vykompenzují stromy

Zatím to ale na vrcholu, kde je řada budov včetně stanice horských záchranářů a meteorologů, moc lákavě nevypadá. Nedávno se tam totiž dostavěly dvě velké chaty - Bezručova, kterou postavil Klub českých turistů a kousek od ní Maraton. Ani jedna zatím oficiálně neotevřela, protože obě čekají na kolaudaci čistírny odpadních vod.

video Události ČT: Na Lysé hoře vyrostly dvě chaty a budují se chodníky
Video Události
video

Události ČT: Na Lysé hoře vyrostly dvě chaty a budují se chodníky

„Až konečně budeme moci otevířt, chceme polidštit to staveniště, které tady vzniklo. Podmínkou stavebního povolení bylo, že musíme zbourat bufet Šantán, který si sice lidé oblíbili, ale je už totálně shnilý. Na jeho místě zasadíme stromy, které tady kdysi rostly,“ slíbil Stejskalík.