Detenční zařízení v Drahonicích

Nové detenční zařízení pro běžence v Drahonicích se otevře o týden později

Za zdmi bývalé věznice v Drahonicích u Lubence na Lounsku vrcholí přípravy na příchod uprchlíků. V zařízení určeném pouze pro muže je 240 lůžek. První by se v oploceném a střeženém areálu mohli objevit v týdnu od 12. října. Uvedl to ředitel Správy uprchlických zařízení Miloslav Koudelný. Kraj se vznikem tohoto zařízení nesouhlasí.

 

Do někdejší věznice na konci malé obce Drahonice budou převážet zajištěné cizince, kteří jsou v současné době v jiných zařízeních jako je Bělá-Jezová na Mladoboleslavsku. „Tam jsou místa i ve stanech a buňkách. Naší snahou je, aby všichni byli v kamenných objektech,“ vysvětlil Koudelný.

Právě to je podle něj důvodem otevření areálu v Drahonicích. Zpočátku správa předpokládá, že jeho kapacita bude naplněna zhruba z poloviny. 

V Drahonicích budou muži bydlet po deseti na pokoji, sociální zařízení a společenská místnost jsou na chodbě. Jídlo bude vybraná firma do zařízení vozit. Zaměstnanců nastupuje do Drahonic šedesát, deset je pracovníků bezpečnostní agentury. Vnější ostrahu bude zajišťovat policie.

Do Drahonic přijdou hlavně mladí muži

V první fázi by mělo v Drahonicích být asi 150 uprchlíků. Správci zařízení už vytipovávají lidi, kteří by tam měli přijít. Půjde o běžence ze tří už fungujících detenčních zařízení. Drahonice budou čtvrtým. Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra už dříve řekla, že v Drahonicích by měli být ubytováni především muži.

Ministerstvo vnitra plánovalo, že bývalá věznice začne uprchlíkům sloužit od pondělí 5. října. V pátek odpoledne se ale ukázalo, že otevření se ještě zpozdí. V bývalé věznici totiž není vše hotovo, hlavně v ubytovací části, a tak tam první běženci přijdou až o týden později, tedy v pondělí 12. října.

Zprovoznění zařízení stálo podle ředitele Koudelného zhruba deset milionů korun, a to včetně vybavení. Některý nábytek, kancelářské vybavení nebo třeba počítače ještě chybí. „Musí se také sladit personál a ještě doplnit část vybavení,“ řekl pověřený vedoucí drahonického zařízení Jan Novotný.

V Drahonicích bude sloužit 95 policistů

Poté, co ministerstvo vnitra oznámilo, že se věznice zavřená v roce 2013 otevře pro uprchlíky, vznikla protestní petice obyvatel Lounska, kterou podepsalo zhruba dvanáct set lidí. „Já těm obavám do jisté míry rozumím, je to něco nového, neznámého. Po zkušenostech z jiných zařízení si myslím, že nebezpečí v zásadě nehrozí,“ uvedl Koudelný.

Do Drahonic bude převeleno 95 policistů, kteří budou na místě ve čtyřiadvacetihodinových směnách po celou dobu fungování zařízení. Náměstek ředitele služby cizinecké policie Jan Kučera uvedl, že se zatím nevyskytly žádné problémy uvnitř zařízení ani při dopravování migrantů zpět na hranice.

Policejní oddělení v Podbořanech by mělo být posíleno o 10 mužů.

Z Lubence je to zhruba deset kilometrů do Tisu u Blatna, v jehož katastru stojí areál v Balkové. Ten Správa uprchlických zařízení převzala od policie tento týden. „V lednu by Balková mohla být připravena jako krizová kapacita pro dvě stě lidí,“ uvedl Koudelný.

Lidé v Drahonicích, kteří mají obavy, si v pátek areál mohli prohlédnout

Tak jako na jiných místech, kde jsou podobná zařízení už v provozu, i v Drahonicích mají lidé z detence pro uprchlíky obavy. Jde totiž o relativně malou vesnici. V původní věznici byli trestanci odsouzení hlavně za nenásilné nebo nedbalostní trestné činy. Teď ale obyvatelé nevědí, kdo vedle nich vlastně bude žít. A obávají se, že se běženci budou pokoušet z tábora utéct.

Budoucí záchytné zařízení pro běžence si proto v pátek mohli místní obyvatelé prohlédnout. Okolo bývalé věznice je už například nově natažený žiletkový drát a mezi ploty už přecházejí lidé z ochranky. Jak uvedla z místa reportérka ČT Petra Tachecí, celkem přišlo asi 200 lidí z širokého okolí. 

V okolí se šuškalo o velmi kvalitním vybavení, přitom je to pořád spíš věznice

Lidé se zajímali hlavně o podmínky, ve kterých budou běženci bydlet, o ubytování a stravování. O obojím totiž po okolních vesnicích kolovaly zajímavé zvěsti. Lidé se báli, že běženci budou bydlet v lepších podmínkách, než jaké mají oni sami.

Při prohlídce byly reakce místních spíš rozporuplné. Pořád je to totiž bývalé vězení, které je poslední dva roky zakonzervované. Pochází ze 70. let a zařízení tomu odpovídá. Rozdíl oproti věznici bude ale v mřížích. Ty na chodbách zůstanou otevřené. Běženci budou moci volně vycházet do venkovního areálu.

„Věřím, že žádné moc velké soužití s běženci nebude, protože zařízení by mělo být uzavřené. Běženci by vůbec neměli příjít do styku s našimi občany.“

Jiří Chaloupecký (nez.)

starosta Lubence

Starosta Lubence, pod který Drahonice spadají, po prohlídce areálu konstatoval, že v něm ještě chybí některé žiletkové ploty. Hromosvody a výstupy na střechu prý nejsou obaleny ostnatým drátem, jak to bývalo za dob věznice. „A postrádám tady úplně kamerový systém,“ uvedl starosta Jiří Chaloupecký (nez.).

Ústeckému kraji se vznik detenčního zařízení nelíbí

Ústecký kraj se vznikem detenčního zařízení z bývalé věznice v Drahonicích nesouhlasí. Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) uvedl, že by se tak mohla zhoršit už nyní napjatá sociální situace. 

„V každém městě od Varnsdrorfu po Klášterec může vypuknout problém v kteroukoli hodinu. Mám obavu, aby právě toto zařízení, kdy přijdou další lidé, o kterých nic nevíme, stav ještě nezhoršilo. Situaci kolem vyloučených lokalit se nám podařilo trochu stabilizovat a mám obavu, aby toto nenahrálo hlavně silám, které si na tom budou chtít dělat body před krajskými volbami, aby to situaci opravdu nevyhrotilo,“ řekl Bubeníček.

Peníze na věznici nebyly, teď najednou jsou

Bubeníček poukýzal na to, že na zprovoznění areálu dříve nebyly peníze. Drahonice sloužily jako věznice do roku 2013, pak byl areál prázdný. Stát už dříve odhadl náklady na úpravy na tři miliony korun.

„Když jsme se bavili o tom, že je potřeba rozšířit vězeňskou kapacitu, protože některé věznice v Ústeckém kraji jsou na hranici kapacity nebo i přeplněné, dozvědel jsem se, že nejsou peníze, aby se znovu obnovily Drahonice. A najednou peníze jsou,“ dodal Bubeníček.

Po propuštění policie uprchlíky odveze - nebudou se potulovat po vesnici

Když uprchlíci pobyt v detenčním zařízení skončí a budou muset opustit Českou republiku, což by měli udělat do sedmi dnů, policisté slibují, že je odvezou do většího města. Pravděpodobně do Karlových Varů, Žatce nebo Loun. A nepustí je jen tak za bránu a nenechají je potulovat se po vesnici.

Podle údajů Správy uprchlických zařízení bylo k 1. říjnu v zařízeních pro zajišťování cizinců 750 lidí. Zařízení pro zajištění cizinců fungují už v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku, Zastávce u Brna a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Drahonice budou čtvrtým detenčním zařízením.

Věznice v Drahonicích sloužila do roku 2013, kdy se vyprázdnila při známé novoroční amnestii. 

Video Události
video

Události: Nové detenční zařízení v Drahonicích

Události: Nové detenční zařízení v Drahonicích

Události v regionech: Nové zařízení pro uprchlíky v Drahonicích

/*json*/{"map":{"lat":50.29343681579136,"lng":13.27141978330077,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.14770138881785,"lng":13.337874412536621,"type":"1","description":"Drahonice"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/