Povodí Odry omezilo odběr z přehrady Šance. Vody je pod historickým minimem

Povodí Odry omezilo kvůli suchu odběr vody z beskydské přehrady Šance. Některé podniky už musely přejít na čerpání z vodního díla Kružberk. V nádrži, která se navíc opravuje, je méně než třicet procent zásobního objemu. Hladina je o dva metry níž, než je historické minimum.

Vodní nádrž Šance - stav 18. 9. 2015
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Přehrada Šance na řece Ostravici je zásobárnou pitné vody pro půl milionu lidí z Frýdecko-Místecka, Ostravska a části Karvinska, užitkovou vodu z ní odčerpává také řada průmyslových podniků. Kvůli nedostatku vody musely firmy Biocel Paskov nebo Severomoravské vodárny a kanalizace přejít na odběr z jiných zdrojů. Například lidé z Frýdku-Místku už nepijí vodu z Šance, ale z Kružberku.

Frýdek-Místek už bere vodu z Kružberku

„Snížili jsme odběr z přehrady Šance, abychom jí odlehčili. Navýšili jsme naopak odběr z nádrže Kružberk. Vodu přečerpáváme v čerpacích stanicích v Lískovci u Frýdku-Místku a zásobujeme jí Frýdecko-Místecko a Havířovsko,“ uvedl mluvčí Severomoravských vodáren a kanalizací Marek Síbrt.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Reportáž: Sucho v Moravskoslezském kraji

Reportáž: Sucho v Moravskoslezském kraji

Rozhovor s Jiřím Pagáčem

Sucho trvá v České republice už více než čtyři měsíce a pár deštivých dnů to nezachránilo. Podle klimatologů spadlo od začátku roku nejméně srážek za posledních padesát pět let. Hladiny řek a přehrad jsou hluboko pod průměrem.

Nejhorší je situace právě na přehradě Šance, kde je už od roku 2013 snížena hladina kvůli opravám. Nedávno začala generální rekonstrukce, která potrvá tři roky. Ve spojení se suchem je tam nyní méně vody než kdykoliv předtím - dokonce o dva metry méně, než je historické minimum.

Povodí: Do jara snad vydržíme

„Už v září jsme se domluvili s některými velkými podniky na přesunu odběru,“ potvrdil generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč. Podle něho je situace vážná, ne však katastrofální. „Je reálná šance, že nám voda do jara vydrží,“ řekl.

To ale bude záležet na počasí. Pokud by sucho v Moravskoslezském kraji trvalo i nadále, dostala by se hladina řek a stojatých vod na historické minimum z roku 1947. „V případě, že by pokles pokračoval stejnou intenzitou, tak bychom se do dvou měsíců museli dostat k výraznému omezení odběru,“ upozornil technický ředitel Povodí Odry Petr Březina.

Přehrada Šance v Beskydech
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Sznapka, Jaroslav Ožana

Slezská Harta a Kružberk mají vody dost

Obavy, že by se ve Frýdku-Místku nebo v Ostravě zastavila voda z kohoutků, prý lidé mít nemusejí. Správci povodí mohou kompenzovat nedostatek vody na východě z vodních nádrží v západní části regionu - Slezské Harty a Kružberku. Ty mají zásobu pitné vody na dva a půl roku.

Špatně jsou na tom i řeky v povodí Odry, Moravy i v dalších oblastech. Tam, kde je to možné, snaží se vodohospodáři udržovat hladinu odpouštěním z přehrad. Například v bohumínské části Odry tvoří připouštěná voda tři čtvrtiny celého průtoku. V místech, kde je dost povrchové vody a vhodné geologické prostředí, je možné řešit nedostatek pitné vody takzvanou umělou infiltrací. Povrchovou vodu na pitnou pomocí této metody mění například firma Zdroj pitné vody Kárný v oblasti Dolního Pojizeří.

Letošní sucho zasáhlo celou Českou republiku. Vláda proto připravuje koncepci, která počítá s tím, že podobný trend bude pokračovat. Podle ministrů by se měly budovat nové vodní nádrže, rybníky a mělo by se s vodou lépe hospodařit.