Verdikt nad Březinou se odkládá, soud chce dovyslechnout svědky

Původně měly v úterý zaznít závěrečné řeči, soud s Radkem Březinou se ale nakonec protáhne. Soudce totiž vyhověl žalobci a znovu vyslechne několik svědků, kteří jsou nově stíháni v jiném souvisejícím případu. Jejich výpovědi před olomouckým soudem a na policii se lišily. Kauzou rozsáhlých nelegálních obchodů s lihem se olomoucký krajský soud bude znovu zabývat až na konci října.

Radek Březina u soudu
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Čtyři svědci budou muset znovu přijít před Krajský soud v Olomouci. Soudce si chce ještě jednou poslechnout jejich výpověď v případu údajné lihové mafie kolem podnikatele Radka Březiny.

Jsou mezi nimi jednatel společnosti Verdana Robert Sedlařík, který si už odpykává pětiletý trest za daňové úniky, někdejší jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga či podnikatel Dominik Nagy. Všichni tři jsou od letošního léta stíháni v souvislosti s obchodováním s lihem pocházejícím podle kriminalistů právě od Radka Březiny.

Muži před soudem v minulosti vypovídali jako svědci, tehdy se ale k obchodům s Radkem Březinou neznali. Žalobce žádal jejich nové svědectví právě v reakci na trestní stíhání, výpovědi mužů před soudem byly totiž jiné než výpovědi před policií. „Jde o doplňující důkazní návrhy ve vztahu ke svědeckým výpovědím. Jde o osoby, které jsou aktuálně trestně stíhány, protože od této skupiny měly odebírat líh,“ řekl žalobce Martin Stoklásek.

„Moje představa byla věc dotáhnout alespoň k závěrečným řečem. Vyhodnotil jsem ale nakonec, že jde o důvodný návrh,“ potvrdil soudce Eduard Ondrášek. Další jednání o případu proto odročil na konec října.

Miliony litrů lihu a ztracené miliardy

Výpovědi těchto svědků považuje žalobce za důležité proto, že by se měli vyjádřit k významné části celkového objemu lihu, který měl plynout od společnosti Morávia-Chem, v jejímž areálu souzený podnikatel Březina prováděl falešnou denaturaci lihu.

„Jejich výpovědi by měly být nápomocny soudu také k tomu, aby se mohl vypořádat s věrohodností výpovědí dalších osob a obžalovaných v této věci,“ doplnil Stoklásek.

Před soudem se v kauze takzvané lihové mafie zodpovídá osm obžalovaných. Členy organizované skupiny bylo podle žalobce sedm z nich. S nelegálním lihem prý skupina obchodovala od roku 1998 do roku 2013. Podle obžaloby čistili technický líh a používali ho k výrobě alkoholu. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Podle obžaloby okradli stát na daních o 6,7 miliardy korun.

Za mřížemi zůstává pouze Radek Březina, kterému hrozí až 13 let vězení. Ostatní obžalovaní jsou stíháni na svobodě. Radek Březina byl v červenci přemístěn z vazby do vězení, kde si odpykává 16 měsíců za ukrývání zbraní v budově bývalého areálu Svitu ve Zlíně.