Menšiny svou kulturu udržují tancem, jídlem i debatou při kávě

Vietnamci, Poláci, Bulhaři – na jižní Moravě žije téměř 40 tisíc cizinců. Jen v Brně se národnostní menšiny sdružují v 23 organizacích. Jejich cílem je udržovat vlastní kulturu a prezentovat ji Čechům. Město je v činnosti podporuje – nabízí jim třeba prostory, kde se můžou scházet.

Při kávě proberou v klubu řečtí důchodci především politiku
Zdroj: ČT24

„Naším cílem je udržovat bulharskou kulturu a prezentovat ji před českou veřejností. Vyvářet pozitivní obraz Bulharska,“ shrnul ve zkratce funkci Pirinu – souboru bulharských lidových tanců, jeho vedoucí Georgi Georgiev. Ten se s dalšími členy setkává každý čtvrtek v jedné brněnské tělocvičně.

Mezi ně patří nejen Bulhaři. „I potomci ze smíšených rodin, ale chodí i Češi a Slováci. Měli jsme tu Arménku, chodili Maďaři, chodili Ukrajinci,“ pokračoval Georgiev. Součástí souboru je i už více než rok rodilý Bulhar Alexandr Metoliv. „Chodím sem, protože takto tancujeme při velkých oslavách a svátcích a není moc příjemné, když nevíte, jak na to, a stojíte v rohu,“ vysvětlil.

Bulharský soubor fungoval už před 50 lety

Tance vnímá i jako tradici, stejně jako Češka Iva Poslušná. „Ten vztah k Bulharsku mám z dětství, když jsme s rodiči jezdili na dovolenou dvacet let na jedno místo. Ale nikdy jsem nemluvila bulharsky, až teď asi posledních deset let,“ řekla Poslušná.

Podobný soubor jako Pirin působil v Brně už v 60. a 70. letech minulého století. Postupem času ale zanikl a až před čtrnácti lety vznikl soubor nový. „Nazrála doba. Bylo hodně mladých lidí, kteří měli zájem o tanec, tak jsme postupně začali tančit. Nejdříve pouze autentické tance, pak i scénické a začali jsme vystupovat na různých festivalech,“ uzavřel vedoucí Goergiev.

Video Zkouška bulharských tradičních tanců
video

Zkouška bulharských tradičních tanců

Řekové místo tance probírají politiku

Klub řeckých důchodců je oproti bulharskému tanečnímu klidný. „Scházíme se čtvrtek, sobota, neděle. Probíráme všechno možné. Politiku, oslavy narozenin, dění v republice,“ popsal dvouhodinové posezení nad kávou vedoucí klubu Sideridis Georgios.

Brněnská řecká obec sdružuje přes čtyři stovky lidí. I ta pořádá pravidelné jazykové nebo taneční kurzy. V Brně vznikla před téměř padesáti lety i hudební skupina Prometheus, která dodnes hraje. Na kontě má vystoupení nejen v různých jihomoravských klubech, ale i na hudebních festivalech.

Vietnamci ukazují ostatním českou kulturu

Vlastní spolek před rokem založili i vietnamští studenti. „Chceme prezentovat naši komunitu jak navenek, tak i opačně a vnést těm našim občanům tu českou kulturu. A účastnili jsme se na food festivalech, kde prezentujeme naši kuchyni,“ popsala Svaz vietnamských studentů a mládeže jeho předsedkyně Majka Truong Thi Thanh. Svaz má za úkol sdružovat mladé Vietnamce nejen z Brna, ale i jeho okolí.

Sdružení a spolky mají na jižní Moravě nejrůznější národnosti. Početně ale vedou Ukrajinci, hned za nimi jsou Slováci, následují Vietnamci a Poláci.