Olomouc a Jihlava se přátelí s čínskými provinciemi

Mezi Prahou a Pekingem začaly létat přímé letecké spoje a užší vazby s Čínou navazují i regiony. Olomoucké hejtmanství zahájilo partnerskou spolupráci s jihočínskou provincií Yunnan, Jihlava schválila memorandum o spolupráci s čínským městem Wu-Chan.

Do Olomouce přijela na tři dny delegace v čele s ředitelem odboru informací vlády provincie Yunnan. Podle smlouvy si mají regiony pomáhat v oblasti turistického ruchu, vzdělávání i ekonomice.

Číňany zajímají termální prameny

Jedním z míst, o které se čínská delegace zajímala, jsou Velké Losiny na Šumpersku. Mnohem více než tamní zámek a temná historie čarodějnických procesů je lákají nové termální lázně. „Vyptávali se hlavně na účinky zdejší podzemní vody,“ uvedla redaktorka České televize Monika Fleischmannová.

„Chceme si prohlédnout zdejší kraj a udělat si nějaké záběry, které pak chceme prezentovat doma,“ vysvětloval za delegaci, jejíž součástí byli zástupci médií, Gong Fei z odboru informatiky provincie Yunnan.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Reportáž: Čínská delegace v Olomouci

 Olomoucké hejtmanství navazuje na aktivity Moravskoslezského kraje, který začal s Čínou spolupracovat v minulém roce. Výsledkem byl například červnový ozdravný pobyt asi osmdesáti dětí z průmyslových aglomerací Šanghaj a Tianjan v Horských lázních Karlova Studánka na Jesenicku.

Podle olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD má užší kontakt s Čínou i hospodářské přínosy. „Týká se to třeba firmy Mamba Air v Bohuňovicích.  S čínskými partnery byla podepsána smlouva na výcvik pilotů, letecké zabezpečení i dodávky letadel,“ řekl hejtman. S Čínou se přátelí i Univerzita Palackého v Olomouci. Během letošního roku ji navštívilo padesát čínských studentů.

Jihlava se přátelí s městem Wu-Chan

Podobné vazby jako v Olomouckém kraji vznikají na Vysočině. Jihlava schválila memorandum o spolupráci s čínským městem Wu-Chan, což je centrum provincie Chu-pej, se kterou od minulého roku spolupracuje Kraj Vysočina.

Představitelé města i kraje si od toho slibují hlavně čínské investice, které jsou v Česku na vzestupu. Výrazně vzrostl i český export do Číny. A počet čínských turistů se podle Českého statistického úřadu za posledních pět let ztrojnásobil, což také ovlivnilo zavedení přímé letecké linky mezi Prahou a Pekingem.

Odpůrci apelují na lidská práva

Například někteří jihlavští zastupitelé s užšími kontakty s Čínou nesouhlasí. „Memorandum, ve kterém se mluví o porozumění, přátelské spolupráci a partnerství, je pro mě v případě Čínské lidové republiky nepřijatelné,“ řekl zastupitel za OD Vítězslav Schrek. Zdůraznil, že Čína je stále komunistická a porušuje lidská práva. Většina ho ale přehlasovala. Za své aktivity v Číně sklízí kritiku také prezident Miloš Zeman.