Ve firmě v Hostivici se šest lidí nadýchalo neznámé látky

V průmyslovém areálu v Hostivici u Prahy dnes dopoledne unikla do vzduchu neznámá látka. Šest lidí se nadýchalo a skončilo se zdravotními komplikacemi v nemocnicích, tři desítky lidí musely být evakuovány. Událost se stala ve firmě Orifarm, která se zabývá distribucí léků.

Léky
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Michael Rosenfeld

Společnost tvrdí, že se žádného pochybení nedopustila, únik nebezpečné látky se podle ní nepodařilo prokázat. Mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík to potvrdil. „Nic jsme nenaměřili. Ani naše chemická laboratoř z Kamenice,“ uvedl. Proč šest lidí skončilo v nemocnicích, tak zůstává otázkou.

„Pacienti si stěžovali na bolest hlavy, někteří na žluté vidění, někteří i zvraceli,“ uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Na místo vyrazily dvě sanitky a vůz s lékařem. Čtyři lidi odvezli záchranáři po ošetření do motolské nemocnice v Praze a dva do nemocnice v Kladně. Podle mluvčího krajských hasičů Ladislava Holomčíka byla do areálu přivolána jednotka z Kladna a chemická laboratoř z Kamenice.

Firma Orifarm se zabývá zejména paralelním dovozem léčiv a generik. Znamená to, že nakoupí léky v zemích EU, kde jsou levnější, ve své továrně je přebalí a následně je prodává v jiných zemích za nižší cenu, než je tam prodává originální výrobce. Umožňuje to princip volného pohybu zboží po EU. Orifarm v tuzemsku působí od roku 2005, kdy byl otevřen závod v Unhošti na Kladensku.