Praha 6 proti bourání: Rozšíří památkovou ochranu Baby

Vedení radnice Prahy 6 se rozhodlo rozšířit památkovou ochranu osady Baba. V současné době je chráněna osada jako celek, nově by měla být chráněna každá vila. Osadu Baba tvoří 33 domů. Na Babě byly v uplynulé době ubourány části dvou funkcionalistických domů.

V roce 1993 byla Baba prohlášena městskou památkovou zónou. „Tento způsob plošné ochrany je v dnešní době zcela nedostatečný,“ sdělila místostarostka Eva Smutná. Radní městské části se proto rozhodli, že rozšíří ochranu památek na jednotlivé vily. „Bude tak možné pružně reagovat na různý stav zachování objektů a současně patřičně akcentovat jejich konkrétní individualitu,“ uvedla Smutná. Kdy by k tomu mělo dojít, radnice nesdělila.

V Praze 6 začala demolice částí dvou vzácných vil známých jako Čeňkova a Košťálova vila. Domy se nachází v ulici Na Ostrohu a mají tam vzniknout dvě podsklepená stání pro automobily. Podle dopisu, který poslali radnici Prahy 6 obyvatelé okolních domů, navíc před garáží vznikne další vybetonovaná plocha pro parkování aut a zhorší se životní prostředí.

Demolice vily na Ořechovce
Zdroj: Facebook/ Praha 6 domovem
V minulosti bylo v Praze 6 zbořeno několik vil, naposledy se bourání týkalo vily na náměstí Před Bateriemi nedaleko evangelického kostela ve Střešovicích. Z historicky cenné lokality Ořechovka pak bez povolení zmizely dvě vily. Jedna z nich patřila známé módní návrhářce Blance Matragi. Za obě demolice úřady vyměřily sankce. Pokutu pro Matragi ale nakonec magistrát zrušil.