Miliardy půjdou do kanálu: Brno chystá dostavbu kanalizace

Na některých místech pěti brněnských městských částí stále chybí kanalizace. Město chystá její dostavbu, podle pravidel Evropské unie už totiž měla být jihomoravská metropole dávno odkanalizovaná. Magistrát odhaduje, že stavba spolkne téměř dvě miliardy korun.

Dostavba kanalizace přijde na dvě miliardy
Zdroj: ČTK Autor: Libor Sojka

Bosonohy, Líšeň, Obřany, Tuřany a Brno-jih. V těchto částech Brna jsou stále místa, kde chybí kanalizace. A to i přesto, že město mělo být podle pravidel EU už dávno stoprocentně odkanalizované.

„Byl to závazek České republiky v rámci přístupové smlouvy k Evropské unii, že budou odkanalizované aglomerace nad dva tisíce obyvatel. Hotovo mělo být už asi před pěti lety,“ uvedl primátorův náměstek zodpovědný za investice Richard Mrázek (ANO) s tím, že Brno má zatím splněno jen na 95 procent.

„Pokud Evropská unie pošle kontrolu a města mít kanalizaci nebudou, může Česká republika dostat pokutu, kterou pak bude uplatňovat na městech,“ řekl náměstek.

Do země se kopne až za několik let

Dostavba kanalizace je rozdělená na šest projektů pro pět městských částí, šestou stavbou je zbudování retenční nádrže Královky k zachycení odpadních vod i vody z přívalových dešťů. „U některých máme část dokumentů hotovou, u jiných nemáme nic. Proto potrvají různě. Těžko odhadovat dobu výstavby, některé mohou začít už v roce 2017, jiné se mohou přibližovat až roku 2020,“ vysvětlil Mrázek.

Video Richard Mrázek (ANO) o dostavbě kanalizace v Brně
video

Richard Mrázek (ANO) o dostavbě kanalizace v Brně

Město odhaduje náklady na dostavbu kanalizace až ve výši 1,9 miliardy korun. Bude se proto snažit získat evropskou dotaci, která by mohla pokrýt zhruba polovinu této částky.

Další dvě miliardy Brno do kanalizace investovalo v minulých letech. Práce, které zasáhly především městské části Ivanovice, Žebětín, Bohunice a Tuřany, skončily loni. Za dva roky vzniklo ve městě skoro 40 kilometrů kanalizace, na kterou se napojilo na pět tisíc lidí.