Primátorem Budějovic je opět Jiří Svoboda

Na nové koalici českobudějovického magistrátu se dohodly strany ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS. Po červnovém odvolání se tak do funkce primátora vrací i Jiří Svoboda (ANO).

Video Události v regionech (Praha)
video

Primátorem Budějovic je opět Svoboda, koalice je jiná

„Pro voliče vidím v mém zvolení vzkaz v tom, že jsme nerezignovali na naši snahu změnit ve městě to, co se nám nelíbilo. Pro mě osobně to znamená pokračování v práci, kterou jsem započal,“ řekl Jiří Svoboda.

Vládnoucí koalice má v zastupitelstvu 23 mandátů ze 45. Pro primátora se ale v tajném hlasování vyslovilo 26 zastupitelů. Od červnového rozpadu koalice vedl město místo Svobody prozatímní primátor Petr Holický (ANO). Teď zůstává na pozici náměstka pro investice.

Celkový počet náměstků v novém složení klesl ze sedmi na čtyři. Náměstkem primátora se pak stali ještě Petr Podhola (ČSSD), Jaromír Talíř (KDU-ČSL) a František Konečný (ANO). Kromě Podholy pracovali všichni tři ve vedení města i v minulé koalici. Přitom právě on v červnu inicioval hlasování o odvolání Svobody a tří náměstků. „Jsme především rádi, že se sociální demokracii po roční odmlce podařilo znovu vstoupit do českobudějovické radnice takříkajíc hlavním vchodem,“ zmínil.

Podle Svobody se přitom zdálo, že najít řešení po červnu zabere dlouhou dobu. Časem však Svoboda začal věřit, že se podaří sestavit funkční koalici. V její stabilitu věří i nyní. „Na volbě primátora se to ukázalo, když jsem získal 26 hlasů. Věřím, že tam jsou přesahy i do opozičních stran a že koalice mít podporu bude,“ uvedl Svoboda.

Sociální demokracie a občanští demokraté ve vedení

Znovuzvolení Svobody předcházela vleklá diskuse zastupitelů. Začala hned na začátku schůze, kdy došlo na návrh změny programu. Pokračovala i v momentě, kdy zastupitelé rozhodovali o odvolání zbývajících náměstků primátora, kteří zůstali ve funkcích po červnovém pádu vedení města.

Bývalý primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda má opět stanout v čele města

Jiří Svoboda

primátor Českých Budějovic

„Čeká nás teď ustavení komisí a začneme projednávat ve standardním pořádku běžnou agendu.“

Jiří Svoboda

primátor Českých Budějovic

Ve vedení města ČSSD a ODS nahradily TOP 09 a Hnutí občanů pro Budějovice (HOPB). Koalice v Budějovicích je teď ale chudší, než když první koalice po volbách začínala. Tehdy dali dohromady 26 zastupitelů, nicméně postupně některé radní ztráceli. Pořád ale současná dohoda zajišťuje nadpoloviční většinu hlasů. „Není to sňatek z lásky, ale je to sňatek z rozumu,“ hodnotil dříve náměstek Petr Podhola.

Červnové odvolání a následný rozpad koalice prý stály na politických důvodech. Koalice měla každopádně problém, že postupně přicházela o zastupitele, a tím i o stabilitu. Hlavní část krize českobudějovické koalice nejspíš začala s odvoláním náměstka Pavla Matouška (ANO). Na mimořádném zasedání začátkem června skončil kvůli tomu, že jako zástupce města na valné hromadě Teplárny České Budějovice porušil koaliční dohody a usnesení zastupitelstva, jelikož nehlasoval pro navržené členy dozorčí rady společnosti. Protože město drží v teplárně majoritu, ocitla se firma bez dozorčí rady.

Podpis koaliční smlouvy - F. Konečný, L. Kozlová, J. Svoboda a J. Talíř
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Pancer

Primátor pracoval v jaderné elektrárně i v rozhlasu

Jiří Svoboda začínal jako operátor v dukovanské jaderné elektrárně, posléze i v Temelíně. V devadesátých letech nicméně pracoval pro Český rozhlas. Nakonec se stal i ředitelem českobudějovické sekce. Naposledy zastával funkci náměstka generálního ředitele Českého rozhlasu pro strategii a rozvoj. Z místa odešel kvůli kandidatuře v komunálních volbách a působil jako mediální poradce. Jeho životopis zahrnuje i společnost Brněnské veletrhy a výstavy Brno a stavební firmu OHL-ŽS Brno.